Blog

Druk offsetowy a cyfrowy – jakie są różnice?

Druk offsetowy I druk cyfrowy


Druk offsetowy i cyfrowy to najpopularniejsze technologie druku. Różnią się jednak znacząco pod względem przeznaczenia. Dlatego przed dokonaniem wyboru druku warto wiedzieć czym się charakteryzują i kiedy zdecydować się na offset, a kiedy cyfrę.

Czym jest poprzeczne włókno w druku rolowym?

Poprawne i poprzeczne włókno I druk rolowy


Druk rolowy jest chętnie wybierany głównie z uwagi na cenę. Jest tańszy niż druk arkuszowy, ale tylko pod warunkiem nakładów powyżej 15-20 tysięcy. Wielu klientów decyduje się na druk rolowy także w przypadku niestandardowych formatów - pomimo możliwości wystąpienia poprzecznego włókna.

Na czym polega kontrola jakości druku?

Kontrola jakości i powtarzalność druku


Jako wydawca czy marketingowiec dbasz oto, aby czasopisma i katalogi zawsze trzymały standard, miały te same parametry i określoną jakość druku. Aby każde kolejne wydanie było tak samo dobre. A czy wiesz jak dba o to drukarnia? Poznaj tajniki kontroli jakości, które zapewniają powtarzalność druku.

Czy druk rolowy offsetowy jest tańszy niż druk arkuszowy?

Druk offsetowy: rolowy i arkuszowy


Przygotowanie do druku katalogu czy czasopisma wymaga wiedzy. Jak ma być złożony plik, jaki papier wybrać oraz jaki druk do tego wykorzystać. Czy lepszy będzie druk rolowy, a może arkuszowy? Co ma wpływ na cenę druku? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Instrukcje obsługi – przygotowanie, druk i dostawa.

Instrukcje obsługi – przygotowanie, druk i dostawa


Bez instrukcji obsługi ani rusz! Są dołączane do opakowań kosmetyków, sprzętu RTV, samochodów - czy kultowe już - do składania skandynawskich mebli. A co powinni wiedzieć Ci, którzy zlecają do druku manuale?

Gazetki promocyjne – najbardziej popularna forma reklamy

Gazetki promocyjne – najbardziej popularna forma reklamy


Aby gazetka promocyjna spełniała swoje założenia należy przygotować odpowiedni projekt oraz dokładnie określić specyfikację druku. Publikacja dla branży FMCG będzie miała inne cechy, a dla branży kosmetycznej czy automotive zupełnie inne. Dowiedz się na co zwracać uwagę podczas tworzenia gazetki i jakie informacje przekazać drukarni.

Efekt skróconej okładki

Efekt skróconej okładki


Druk rolowy jest najbardziej popularną i najlepszą metodą druku dla wysokich nakładów. A co jeśli chcemy połączyć różne metody wydruku, aby uzyskać oryginalny wygląd publikacji? Czy jest coś, co mogłoby nas zaskoczyć?

Drukarnia przyjazna dla środowiska

Zielona drukarnia - jak dbamy o środowisko


Dbanie o środowisko stało się niezbędnym elementem działalności firm w każdej branży. Jako część szwedzkiej grupy Elanders przykładamy dużą rolę do ekologii. Dotyczy to zarówno składu farb, pochodzenia surowców, a także wykorzystania papieru z recyklingu.

Słownik pojęć drukarskich - Magiczne wyrazy w języku drukarskim

Magiczne wyrazy w języku drukarskim


Podczas kontaktu z drukarnią możecie spotkać się ze słowami, które brzmią tajemniczo. Jednak ich znajomość może usprawnić proces druku Waszych materiałów, a także poprawić ich jakoś. Dlatego odczarowujemy najważniejsze pojęcia w języku drukarskim.

Błędy w plikach do druku – Top 5

Podpowiedzi jak uniknąć błędów przy wysyłaniu plików do druku


Czy zdarzyło się Wam dostać gotowe wydruki z drukarni różniące się kolorystycznie od tego co widzieliście w projekcie na monitorze? Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane błędy w plikach z projektami do druku oraz podpowiedzi, co robić by ich uniknąć.

Instrukcje obsługi – druk i zarządzanie łańcuchem dostaw

Komponenty drukowane dla fabryk i zakładów produkcyjnych


O ile druk samych komponentów jest prosty, to cała logistyka jest już bardzo skomplikowana. Na czym polega cały proces?

Nowy wygląd czasopisma - case study czasopismo Własny Biznes Franchising

Współpraca z wydawcą - wygląd czasopisma


Z miesięcznikiem Własny Biznes Franchising współpracujemy od lat. Niedawno wydawca zwrócił się do naszej drukarni z chęcią odświeżenia wyglądu, a co za tym idzie zmianą specyfikacji. Jak wyszło? Przeczytajcie.

Jak stworzyć ekskluzywny katalog dla marki premium?

Promocja marek premium - wsparcie sprzedaży


Wygląd katalogów marek premium jest niezwykle ważny i odgrywa istotną rolę w procesie zakupowym. Nie ma tu miejsca na półśrodki i zamienniki. Zdjęcia, format druku, papier i uszlachetnienia muszą być potwierdzeniem prestiżu i luksusu prezentowanych produktów.

Jak prawidłowo zrobić folder reklamowy i zainteresować klientów ofertą?

Poligrafia reklamowa - skuteczne oddziaływanie na grupy docelowe


Skuteczny folder reklamowy to klucz do promowania swojej firmy, produktów i świadczonych usług. Powinien się wyróżniać na tle konkurencji, przykuwać uwagę klientów i wzbudzić ich zainteresowanie ofertą. To mocny element strategii marketingowej. Dlatego ważne jest, by był tożsamy z profilem naszej działalności i dopasowany do identyfikacji wizualnej marki. Dowiedz się, jak profesjonalnie przygotować materiał promocyjny, aby spełnił swoje zadanie.

MARKETING&DRUKARNIA – 5 praktycznych wskazówek, które pomogą w efektywnej współpracy z drukarnią

Co powinien wiedzieć każdy marketer?


Prawidłowa komunikacja marketera z drukarnią wymaga podstawowej wiedzy poligraficznej. Pierwszy krok do sukcesu to jasno sprecyzowane oczekiwania wobec drukarni. Wpływa to na szybkość realizacji i usprawnienie procesu związanego z przebiegiem zamówienia.
Każdy marketer, który zlecał coś do druku – katalog, czasopismo, folder czy broszurę wie, że choćby podstawowa wiedza w tym zakresie jest bezcenna. Pozwala uniknąć rozczarowań, nieporozumień i przykrych niespodzianek. Szczególnie w przypadku dużego nakładu, kiedy np. ponad 50 tysięcy egzemplarzy spotka się z niezadowoleniem, bo docelowo założenie było inne. Zobacz, jak ustrzec się kosztownych błędów.

Czy długoterminowa umowa z drukarnią się opłaca?

Co możesz zyskać?


Od drukarni oczekuje się rozumienia potrzeb poligraficznych klienta. Natomiast od klienta jasno sprecyzowanych wymagań. Obu stronom zależy na uzyskaniu perfekcji zarówno w procesie świadczonych usług, jak i efektu końcowego. Stąd też w kwestii priorytetów można uwzględnić wysoką jakość, terminowość, dobrą (najlepiej stałą) cenę i profesjonalne doradztwo. Pewnych rzeczy jednak nie przeskoczymy, np. szczyt sezonu, opóźnienia w dostarczeniu plików czy ściśle zaplanowany harmonogram produkcyjny… I tu z pomocą przychodzi umowa długoterminowa. Co możesz zyskać?

Rodzaje opraw introligatorskich – klasyfikacja i zastosowanie

Najczęściej używane rodzaje opraw


Wybór oprawy może stanowić dla klienta niemałe wyzwanie. Trudno się dziwić, wersji i opcji jest mnóstwo – od oprawy zeszytowej, klejonej, specjalnej, miękkiej, aż po oprawę spiralną czy twardą. Ponadto, dochodzi kolejny dylemat – oprawa prosta czy oprawa złożona? Bogactwo rozwiązań to z jednej strony dobrodziejstwo, a z drugiej niestety potencjalny kłopot. Dlatego warto zapoznać się bliżej z tym tematem i poniekąd zorientować się w poszczególnych typach opraw, zastosowaniu i sposobie wykonania, mając tym samym klarowne oczekiwania względem swojego produktu.

Kontrola jakości druku krok po kroku | Elanders

Na czym polega kontrola jakości w drukarni?


Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze maszyny, samoczynnie weryfikującej druki na każdym etapie produkcji, bez zaangażowania pracowników. Owszem, stanowią nieodłączne wsparcie w procesach drukarskich, są „wiernymi pomocnikami”, jednak same się nie obsłużą. Poza tym, podstawą jest kontrola wizualna, zatem najlepszy system inspekcyjny to ludzie, a konkretnie specjaliści w swoim fachu.

Uszlachetnienia druku

Jak uczynić druk szlachetnym?


Czy wiesz, że 90% informacji, które przyswaja mózg, to informacje wizualne? Tekst jest mistrzem drugiego planu. W końcu, jesteśmy przyzwyczajeni do przetwarzania obrazów. Zapamiętujemy 80% tego co widzimy. Niewiele już zatem pozostaje w głowie tego co zostało przeczytane. Stąd tak ważne jest, by wyróżnić swój produkt na tle konkurencji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uszlachetnień.

ZNACZENIE PAPIERU

Jak prawidłowo dobrać papier do druku?


Początki papieru są odległe, a jego znaczenie z nastaniem kolejnych wieków stale rosło i rośnie dalej. Pojawienie się nowoczesnych technologii cyfrowych oraz różnego typu wynalazków (np. e-booków) nie dorównało szlachetnej, tradycyjnej formie papierowej. Współczesne technologie produkcji papieru umożliwiają wytwarzanie go z drewna, surowców wtórnych czy masy celulozowej. W czym tkwi tajemnica papieru? Jakie są jego rodzaje? I jak właściwie dobrać go do druku?

Drukujemy odpowiedzialnie

Jak rozpoznać odpowiedzialną i ekologiczną drukarnię?


Na drukarni ciąży wielka odpowiedzialność za jakość wydruków i ostateczny efekt gotowego produktu. Elanders zawsze bierze pod uwagę wyraźne życzenie klienta i jego oczekiwania. Naszym celem jest spełnianie założonych wymagań, aby jakość realizacji zleceń była najwyższych standardów. Od tego jest specjalistyczna drukarnia offsetowa – do zadań specjalnych. Jak robimy to ekologicznie i odpowiedzialnie?

Druk katalogów i czasopism: 3 przykłady udanej współpracy z drukarnią

Druk katalogów i czasopism


Jeśli coś działa dobrze, to po co to zmieniać? Tak często myślimy. A przecież zawsze może działać lepiej. Profesjonalna drukarnia poza przyjęciem zlecenia do druku, powinna podpowiedzieć klientowi rozwiązania, które mogą poprawić wygląd katalogu czy czasopisma lub obniżyć koszt produkcji. Oto 3 przykłady współpracy z drukarnią, które dowodzą, że jest to możliwe.

Druk offsetowy

Printing&More. Magazyn drukarni Elanders, Nr 3


W tym artykule omawiamy różnice pomiędzy różnymi technologiami druku offsetowego. Wyjaśniamy na czym polega druk offsetowy rolowy, arkuszowy, a także ... druk arkuszowy na papierze z roli.  Zapraszamy do artykułu!

Drukarnia rolowa

Co to jest drukarnia rolowa


Drukarnia rolowa (zwojowa) to drukarnia offsetowa, która specjalizuje się w druku na maszynach rolowych. Jeśli drukarnia rolowa posiada maszyny rolowe typu heatset, wówczas może oferować swoim klientom druk wysokiej jakości materiałów poligraficznych, takich jak czasopisma czy katalogi. Jeśli jest to drukarnia rolowa coldsetowa, czyli posiadająca maszyny rolowe typu coldset, oznacza to wówczas, że dana drukarnia rolowa drukuje materiały o niższej jakości, takie jak gazety, gazetki reklamowe czy instrukcje obsługi.

Drukarnia offset, offsetowa

O co chodzi w druku offsetowym?


Drukarnia offsetowa Elanders specjalizuje się w druku offsetowym arkuszowym i rolowym.  …ale od początku. Co to jest druk offsetowy? Druk offsetowy jest najpowszechniejszą techniką druku i polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej, potocznie nazwanej płytą lub blachą, na podłoże drukowe – czyli w naszym przypadku albo na wstęgę papieru z roli albo na arkusz papieru – za pomocą cylindra pośredniego. Obraz z płyty przenoszony jest na cylinder, a z cylindra na papier.   

Fakty i mity dotyczące druku rolowego

Magazyn drukarni Elanders. Printing&More Nr 2


Czy druk rolowy zapewnia dobrą jakość zdjęć? Czy przy druku rolowym czeka się długo na papier do realizacji zlecenia? Czy druk rolowy hetaset i coldset to to samo? Na te i inne pytania odpowiadamy, obalając jednocześnie niejedną z obiegowych opinii. Zapraszamy do artykułu!

Zalety druku rolowego

Magazyn drukarni Elanders. Printing&More nr 2


Zwojowy druk heatsetowy, potocznie zwany drukiem rolowym, to doskonała opcja do druku średnich i wysokich nakładów katalogów, broszur i czasopism. Sprawdź, co sprawia, że jest to także tańsza opcja niż inne technologie druku offsetowego! Zapraszamy do artykułu z naszego magazynu Printing&More.

Moc koloru

Magazyn drukarni Elanders. Printing&More nr 2


Color Management, czyli zarządzanie kolorem, to temat,  który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ bezpośrednio wpływa na efekt drukowanych prac. Świadomość, że to, co widzimy na ekranie monitora niekoniecznie będzie odwzorowane na wydruku, to pierwszy krok do sukcesu! Kliknij i czytaj więcej, co zrobić, aby wyeliminować ewentualne różnice w kolorystyce!  

Jak przygotować rozkładówkę

Magazyn drukarni Elanders. Printing&More nr 2


Jak poprawnie przygotować rozkładówkę w magazynie? To pytanie pojawia się bardzo często przy współpracy z grafikami. Ułatwiamy Wam zadanie! Sprawdźcie. Z naszymi podpowiedziami wszystko stanie się jasne!

Instrukcje obsługi. Dokładnie na czas

Printing&More. Magazyn drukarni Elanders, Nr 1


Rynek instrukcji obsługi jest bardzo wymagający. I nie chodzi tutaj o samą kwestię druku instrukcji, która jest stosunkowo prosta. Wyzwaniem jest tutaj cała logistyka od momentu otrzymania zamówienia do momentu realizacji dostawy do fabryk produkcyjnych.

Magia papieru, magia Internetu

Printing&More. Magazyn drukarni Elanders, Nr 1


Jeszcze niedawno przepowiadano śmierć papieru i druku. Miały być wyparte przez Internet oraz elektroniczne nośniki informacji dające z założenia znacznie szersze możliwości niż tradycyjne media. Mieliśmy już nie czytać tradycyjnych książek, magazynów i gazet. Wszyscy zgodnie sądzili, że papier i druk niedługo będzie tylko jednym z tematów w podręcznikach od historii. Oczywiście, podręcznikach elektronicznych.

Atramentowe wstęgi

Printing&More. Magazyn drukarni Elanders, Nr 1


Tradycyjny druk offsetowy jest najefektywniejszą technologią druku dla średnich i dużych nakładów prac o wysokiej jakości. Co wybrać, gdy chcemy wydrukować szybko nieduży nakład? Możliwość połączenia zadowalającej jakości druku i szybkiego wykonania zlecenia daje cyfrowy druk atramentowy z roli.

Magazyn "Printing&More" nagrodzony!

Srebrna nagroda jest nasza!


Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz magazyn "Printing&More" został nagrodzony w prestiżowym konkursie Power of Content Marketing Awards 2017! Otrzymaliśmy srebrną nagrodę w kategorii magazynów dla klientów B2B! 

Kilka słów o uszlachetnieniach

Printing&More Nr 1


Uszlachetniania druku to krótko mówiąc sposób na poprawianie zarówno jakości zadrukowanej powierzchni, jak i zwiększenie jej wytrzymałości. Gotowy arkusz po druku, pokrywa się dodatkowymi  substancjami lub materiałami, które mają za zadanie nadać mu nowe właściwości.  To, co jest istotne z punktu widzenia marketera, to fakt, że uszlachetnienia z jednej strony uatrakcyjniają wygląd końcowy, a z drugiej strony mogą zabezpieczać nasz produkt – mogą zwiększyć odporność okładki katalogu na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne bądź działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. 

8 zasad współpracy z drukarnią

Printing&More Nr 1


Jak uniknąć powszechnych błędów przy realizacji zleceń? Jak wybrać najlepszą drukarnię do danej pracy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do artykułu, który pomoże Wam uniknąć powszechnych błędów przy zlecaniu druku! Miłej lektury.

Offset: druk rolowy versus druk arkuszowy

Artykuł: Printing&More. Magazyn drukarni Elanders. Nr 1


Większość marketerów ma w swoim doświadczeniu druk katalogów lub innych materiałów promocyjnych, które realizowane były w technologii druku offsetowego. Wielu z nich nie byłoby jednak pewnych, w jakiej dokładnie technice były realizowane. A szkoda, ponieważ każda z tych technik niesie dla marketera i jego firmy określone korzyści. Warto pochwalić się nad nowymi oszczędnościami, skróceniem czasu realizacji lub wykorzystaniem innowacyjnych uszlachetnień – wybór odpowiedniej techniki pozwoli na realizację tych celów przy przyszłych zleceniach. Ten artykuł pomoże Wam zrozumieć świat offsetu i pozwoli na bardziej świadome kierowanie swoich prac na odpowiednie maszyny rolowe albo arkuszowe, a tym samym do odpowiedniej dla takiej pracy drukarni. 

Magazyn drukarni Elanders - Printing&More

Magazyn o druku dla marketerów i zakupowców druku


Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza drukarnia wydała właśnie pierwszy numer bezpłatnego czasopisma o tematyce druku! Poruszamy w nim wiele ciekawych tematów, które mają pomóc w codziennej pracy specjalistom zajmującym się współpracą z drukarniami. W pierwszym numerze piszemy m.in. o tym, jak wystrzec się powszechnie popełnianych błędów we współpracy z drukarniami, porównujemy offsetowy druk rolowy z drukiem arkuszowym oraz przedstawiamy podstawowe uszlachetnienia. Zachęcamy do lektury! 

Elanders Q4 2016

Raport już dostępny!


Elanders Q4 2016 “For the second year in a row we are presenting our historically best full-year result and the Group is now larger than it has ever been regarding both number of employees and net sales.” Magnus Nilsson, President and CEO, Elanders AB.  

Jesteście gotowi na same sukcesy w 2017 roku? My tak!

Nowy Rok nadchodzi


Życzymy Państwu samych sukcesów, zwiększających się nakładów i ciekawych projektów :) Mamy nadzieję, że nasze personalizowane kalendarze będą Państwu towarzyszyć we wszystkich wyjątkowych chwilach w Nowym Roku.

Święty Mikołaj znowu odwiedza Dom Dziecka w Płońsku!

Dla każdego dziecka coś wyjątkowego!


Nasza drukarnia w tym roku również postanowiła zrobić niespodziankę dzieciom z Domu Dziecka w Płońsku. Z pomocą wychowawców dowiedzieliśmy się, co każde dziecko chciałoby otrzymać w tym wyjątkowym dniu od Świętego Mikołaja. Wielu naszych pracowników zaangażowało się w poszukiwania wymarzonych przez dzieci prezentów i udało się! Dzisiaj rano prawie pięćdziesiątka dzieciaków znalazła prezenty od Świętego Mikołaja "pod poduszką". Oczywiście niektóre się nie zmieściły pod poduszką, ale to już zupełnie inna historia :) Cieszymy się, że i w tym roku mogliśmy sprawić radość maluchom!

Dzień Dziecka w drukarni Elanders!

Zapraszamy dzieci do zwiedzania drukarni


Serdecznie zapraszamy najmłodszych do zwiedzenia naszej drukarni. Dzieci będą miały okazję zobaczyć na żywo, jak powstają książki i czasopisma! W planach mały poczęstunek, zwiedzanie drukarni oraz kilka niespodzianek dla najmłodszych. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 3 czerwca 2016 roku. Widzimy się już 4 czerwca 2016 o godzinie 10:00. Do zobaczenia niedługo!

Piszą o nas w piśmie branżowym!

Artykuł na temat druku


W numerze 2/2016 Vidartu znajdziecie ciekawy artykuł na temat druku, postępującej cyfryzacji oraz rozwiązań, które na ciągle zmieniąjącym się rynku może zaproponować drukarnia Elanders w Polsce oraz w innych krajach Europy. Szczególnie interesująca może być technologia druku inkjetowego do książek, biuletynów i katalogów, których specyfika wyklucza druk offsetowy. No właśnie. Przy niskich nakładach a dużej objętości proponujemy naszym klientom druk cyfrowy arkuszowy lub druk inkjetowy. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Przyszli poligrafowie w akcji!

Wizyta uczniów w drukarni Elanders


Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie z ZSO w Szczytnie. Uczniowie IV i V klasy szkoły podstawowej przyjechali zobaczyć, jak wygląda drukarnia "od środka" i dowiedzieć się więcej na temat druku. Nasz kolega z działu sprzedaży przygotował dla nich specjalną prezentację, z której dzieci mogły dowiedzieć się podstaw druku, a następnie zabraliśmy je na teren hali produkcyjnej. Widok ogromnych maszyn rolowych, z których każda produkuje ok. 40 000 składek na godzinę, był imponujący. Ale co naprawdę najbardziej podobało się dzieciom? Nie uwierzycie.  

Święty Mikołaj nadchodzi!

Prezenty dla dzieci gotowe!


Nie kochani, to nie tak, jak myślicie. W tym szczególnym mikołajkowym dniu nie rozdajemy prezentów każdemu, kto przyjeżdza do naszej drukarni. To są prezenty przygotowane specjalnie dla dzieci z Domu Dziecka w Płońsku. Zaraz zostaną zawiezione do placówki, a następnie w nocy z 5 na 6 grudnia umieszczone pod poduszkami śpiących maluchów. Dziecięce miny będą bezcenne, kiedy rano wstaną i zobaczą, że Mikołaj o nich w tym wyjątkowym dniu pamiętał :)

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16