Witamy w drukarni rolowej Elanders.
Oferujemy offsetowy druk rolowy heatset i coldset.

Skontaktuj się z nami

Dlaczego warto skorzystać z druku rolowego

Cena surowca
Papier kupowany w rolach jest tańszy od papieru arkuszowego.
Prędkość druku
Maszyny rolowe drukują z dużo wyższą prędkością.
Eliminacja procesów
Po druku rolowym otrzymujemy gotowe do oprawy składki.

Drukarnia rolowa Elanders

Od 25 lat drukujemy katalogi, czasopisma, książki i instrukcje obsługi. Specjalizujemy się w druku offsetowym rolowym typu heatset i coldset. Nasz doświadczony zespół pomaga klientom dobrać dobrać odpowiednią technologię druku do wymagań danej pracy. Realizujemy zlecenia w wysokiej jakości i na czas – spełniamy potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Nasze możliwości:

Rola coldset

8mln

składek/miesięcznie

Rola heatset

40mln

składek/miesięcznie

Druk rolowy heatset z prędkością do 55 000 sekcji na godzinę

Skontaktuj się z nami

Co nas wyróżnia

Elastyczność we współpracy

Drukarnia Elanders jest ceniona przez naszych klientów za elastyczne podejście do współpracy. Wiemy, że czasami wydawcy muszą czekać do ostatniej chwili na reklamy od swoich klientów, co może wpłynąć na konieczność przesunięcia terminu oddania plików. W przypadku katalogów zdajemy sobie sprawę, że liczba stron w projekcie może finalnie znacząco różnić się od tej pierwotnie ustalonej. Staramy się w sytuacjach trudnych dostosowywać do potrzeb klientów i rozwiązywać pojawiające się wyzwania z korzyścią dla klientów.

Kompleksowa obsługa

Do średnich i wysokich nakładów oferujemy kompleksową obsługę poligraficzną. Dysponujemy szerokim parkiem maszynowym zarówno w zakresie druku, jak i introligatorni. Nasza drukarnia posiada maszyny rolowe typu heatset i coldset, a dla produkcji nieklasyfikujących się na rolę oferujemy druk arkuszowy. Bogato wyposażona introligatornia oraz sprawdzona baza podwykonawców to gwarancja wykonania nawet najbardziej skomplikowanych opraw czy uszlachetnień.

Stabilność we współpracy

Elanders Polska jest częścią globalnej korporacji działającej na kilku kontynentach. Elanders na świecie rozwija się w obszarze związanym z zarządzeniem łańcuchem dostaw oraz produkcji poligraficznej. Oddział Print&Packaging posiada drukarnie w całej Europie - w Polsce, w Niemczech, UK, na Węgrzech, we Włoszech i w Szwecji oraz w Azji i Ameryce Północnej i Południowej. Bycie częścią dużej, globalnej organizacji o stabilnych wynikach finansowych daje gwarancję niezakłóconej długoterminowej współpracy.

Wybieramy technologię druku rolowego, jeśli:

Mamy do wydrukowania nakład powyżej 10 tys. egzemplarzy, dzięki temu ta technologia druku staje się najbardziej opłacalna i efektywna ekonomicznie.

Zależy nam na jak najkrótszej produkcji od momentu dostarczenia plików, przy jednoczesnej wysokiej jakości druku i doskonałym odwzorowaniu kolorów.

Format naszej publikacji odpowiada możliwościom maszyny rolowej. Większość maszyn jest ustawiona pod format A4 lub zbliżony, ale istnieje wiele innych formatów możliwych do uzyskania.

Akceptujemy kilkutygodniowy czas oczekiwania na dostawę wybranego przez nas papieru rolowego lub zgadzamy się na papier zaproponowany przez drukarnię, który jest aktualnie dostępny.

Co drukujemy

Katalogi reklamowe o grubości grzbietu do 6 cm

Czasopisma w oprawie zeszytowej i klejonej

Instrukcje obsługi

Książki w średnich i wysokich nakładach

Gazetki sklepowe klejone w grzbiecie

Broszury w oprawie zeszytowej lub klejonej

Zeszyty szkolne i kołozeszyty

Krzyżówki

Rodzaj papieru a druk rolowy

Papier wykorzystywany przez drukarnie rolowe kupuje się w rolach. Papiery rolowe mogą być powlekane i niepowlekane. Papiery powlekane mogą być błyszczące, półmatowe tzw. silkowe i matowe. Papiery różnią się od siebie również gramaturą. Drukarnie rolowe kupują papier rolowy w gramaturach pomiędzy 42 g a 130 g. Należy pamiętać, że im wyższa gramatura papieru, tym stanowi większe wyzwanie dla zespołu falcerek. Każda składka ma swoje określone dopuszczalne przedziały gramatury. Przy druku składką 16 stronicową, maksymalną dopuszczalną grubością papieru jest gramatura 130 g. Należy pamiętać, że czas oczekiwania na papier rolowy wynosi kilka tygodni i należy ten czas uwzględnić we harmonogramie projektu.

Elanders w Polsce i na świecie

Elanders jest częścią międzynarodowego koncernu Elanders Group. Jako grupa Elanders jest obecna w kilkunastu państwach w Europie, Azji i obu Amerykach. Na świecie Elanders oferuje swoje usługi w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz druku. W Polsce Elanders posiada dwa zakłady produkcyjne i specjalizuje się w offsetowym druku rolowym, offsetowym druku arkuszowym oraz w druku cyfrowym w średnich i wysokich nakładach. Naszą produkcję wysyłamy do odbiorców w całej Europie oraz do Azji i Ameryki Północnej.

Drukarnia zwojowa czyli rolowa

Druk zwojowy, zwany potocznie rolowym, to technika druku polegająca na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej, zwanej płytą, na podłoże drukowe – w tym wypadku wstęgę papieru z roli za pomocą cylindra pośredniego. Druk rolowy może występować w wersji zarówno heatset (tj. z tunelem suszącym – „piecem”), jak i coldset (tj. bez tunelu suszącego). Tego rodzaju druk offsetowy odznacza się dużą prędkością – maszyny rolowe potrafią wydrukować nawet 55 tysięcy składek na godzinę. Znacznym ograniczeniem w druku rolowym jest wymóg odpowiednio wysokiego nakładu, aby produkcja na maszynach rolowych była opłacalna. Minimalny nakład do druku rolowego zaczyna się od 10 000 sztuk. Należy pamiętać, że standardowo na maszynach rolowych nie da się zastosować uszlachetnień drukarskich, chyba, że dana maszyna została rozbudowana o dodatkowe agregaty. Elanders, jako drukarnia wysokich nakładów, posiada maszyny rolowe czterokolorowe heatsetowe oraz coldset do druku 1+1.

Druk rolowy – heatsetowy i coldsetowy

Wariant I
druk rolowy heatsetowy

Działanie: wstęga papieru z roli przechodzi przez agregaty drukujące CMYK, gdzie kolejno każda farba nakładana jest na wstęgę papieru jednocześnie z jednej i z drugiej strony. Zadrukowana farbą wstęga papieru przechodzi przez tunel suszący, w którym pod wpływem wysokiej temperatury, nałożona farba szybko schnie. Następnie wstęga papieru trafia do agregatu falcującego i tnącego, dzięki czemu otrzymujemy gotową składkę.

Zastosowanie: Technologia wykorzystywana w druku wysokiej jakości, m.in. druku katalogów, czasopism lub broszur.

Wariant II
druk rolowy coldsetowy

Działanie: farba jest utrwalana przez wsiąkanie w papier. Wstęga papieru przechodzi przez agregaty drukujące, skąd trafia do zespołu falcerek, które zginają i docinają wstęgę papieru tak, aby powstała składka w określonym formacie. Technologia coldsetu różni się od heatsetu tym, że nie posiada tunelu suszącego, a otrzymywana jakość wydruku jest zdecydowanie niższa niż w przypadku druku rolowego heatset.

Zastosowanie: Technologia stosowana jest przede wszystkim do druku instrukcji obsługi, w druku gazetek sklepowych, gazet czy krzyżówek.

Druk rolowy – formaty A4, A5, A6 i inne

Drukarnie rolowe posiadają maszyny o różnych możliwościach technicznych, stąd należy każdorazowo sprawdzać, czy dany format pracy jest możliwy do otrzymania w danej drukarni. Elanders jako wysokonakładowa drukarnia rolowa heatsetowa i coldsetowa posiada w swoim parku maszynowym urządzenia o różnych możliwościach technicznych. Druk rolowy heatsetowy przeznaczony jest głównie do druku czasopism i katalogów i ma podstawową składkę końcową w formacie A4. Oczywiście maszyny mają możliwość przystosowania na format A3, A5, A6 i wiele formatów pośrednich.

Klejenie w grzbiecie – druk rolowy

Maszyny rolowe, poza różnymi możliwościami falcowania, mają również różne możliwości w zakresie opraw, które umożliwiają uzyskanie gotowego produktu podczas jednego cyklu produkcyjnego. Oznacza to, że po procesie druku otrzymujemy gotową do wysyłki broszurę. Taki produkt np. gazetka sklepowa nie wymaga już żadnej dodatkowej obróbki introligatorskiej i trafia bezpośrednio do pakowania i wysyłki, co znacznie skraca proces produkcji . W drukarni Elanders nasze maszyny mają możliwość klejenia w grzbiecie broszur przy objętościach 16, 12 i 8 stron.

play [#1003]Created with Sketch.

Efekt skróconej okładki w druku rolowym

Rozważając użycie druku rolowego musimy mieć świadomość wystąpienia efektu skróconej okładki. Oznacza to, że okładka może być krótsza od środków o około 1 milimetr i występuje wtedy, gdy łączymy dwie technologie – druku rolowego heatset z tunelem suszącym do druku środków np. czasopisma lub katalogu i druku arkuszowego do druku okładki, jeśli mają mieć inną niż środki gramaturę. W trakcie procesu oprawy całość, czyli połączona ze środkami okładka, przycinana jest równo do wybranego formatu. Po kilku dniach środki zaczynają nabierać wilgoci z powietrza i wystawać spod okładki o około 1 mm. Wtedy mówimy o efekcie krótszej okładki. To powszechnie spotykane zjawisko, którego przeciętny konsument nie zauważa.

Poprzeczne włókno w druku rolowym

Poprawne włókno w papierze występuje wtedy, gdy przebiega wzdłuż grzbietu książki czy czasopisma. W poprzecznym włóknie wygląda to inaczej – włókna idą w poprzek grzbietu, papier pracuje w inny sposób i jest sztywniejszy. Poprzeczne włókno nie przeszkadza przy oprawie zeszytowej, natomiast jest odczuwalne przy użytkowaniu książki w oprawie klejonej. W zależności od ustawień falcerek w danej maszynie rolowej możemy uzyskać formaty zarówno z poprawnym, jak i z poprzecznym włóknem. Jest to spowodowane tym, że włókno w papierze rolowym zawsze przebiega wzdłuż wstęgi papieru. W przypadku druku arkuszowego wybieramy, czy do danej pracy pasuje papier z krótkim, czy z długim włóknem, w przypadku papieru rolowego nie ma takiej możliwości.

Zapisz się na nasz newsletter