Drukarnia offsetowa: druk rolowy

Na początku warto wyjaśnić, czym jest offsetowy druk rolowy? Możemy również spotkać się z inną nazwą – druk zwojowy. Oba pojęcia wskazują na to samo. To technika druku, która polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej, potocznie zwanej płytą, na podłoże drukowe – wstęgę papieru z roli za pomocą cylindra pośredniego. Druk rolowy może występować w wersji zarówno heatset (tj. z tunelem suszącym – „piecem”), jak i coldset (tj. bez tunelu suszącego). Tego rodzaju druk offset odznacza się dużą prędkością – potrafi wydrukować nawet 55 tysięcy składek na godzinę. Jednak, aby mógł zostać wykonany, nakład musi być odpowiednio wysoki, czyli wyższy niż 15 – 20 tysięcy sztuk. Należy pamiętać, że na maszynach rolowych z reguły nie da się zastosować uszlachetnień, tylko pod warunkiem, że dana maszyna została rozbudowana o dodatkowe agregaty.

W Elanders dostępne są maszyny rolowe czterokolorowe heatsetowe oraz coldset do druku 1+1. Firma oferuje wyjątkową jakość w stosunku do ceny.

1

 

Druk rolowy – heatsetowy i coldsetowy


Wariant I – druk rolowy heatsetowy

Działanie: wstęga papieru z roli przechodzi przez agregaty drukujące CMYK, gdzie kolejno każda farba nakładana jest na wstęgę papieru jednocześnie z jednej i z drugiej strony. Zadrukowana farbą wstęga papieru przechodzi przez tunel suszący, w którym pod wpływem wysokiej temperatury, nałożona farba szybko schnie.

Zastosowanie: Technologia wykorzystywana w druku wysokiej jakości np. do katalogów lub czasopism.

druk czasopism

 

Wariant II – druk rolowy coldsetowy

Działanie: farba jest utrwalana tylko przez wsiąkanie w papier i dalszą polimeryzację spoiwa. Wstęga papieru przechodzi przez system chłodzący, skąd trafia do zespołu falcerek, które zginają i docinają wstęgę papieru tak, aby powstała składka w określonym formacie.

Zastosowanie: Technologia stosowana jest w druku np. gazetek reklamowych czy instrukcji obsługi.

druk gazetek reklamowych, druk instrukcji obsługi

 

Korzystna cena druku rolowego – dlaczego?

  • Prędkość druku (4-5 razy wyższa niż w druku arkuszowym),
  • eliminowany proces falcowania i suszenia (są otrzymywane poskładane składki gotowe do oprawy),
  • niski koszt papieru rolowego (jest tańszy niż papier arkuszowy).

 

Rodzaj papieru a druk rolowy

Wybór papieru zależy od przeznaczenia i rodzaju druku. W tym przypadku zgodnie z nazwą papier występuje w roli. Ma on grubość maksymalnie do 130 g, ponieważ im grubszy papier, tym większe wyzwanie dla zespołu falcerek.

rodzaj papieru do druku rolowego

Najpopularniejsze rodzaje papieru rolowego to:

  • HWC – papier bezdrzewny dwustronnie dwu- lub trzykrotnie powlekany z wykończeniem błyszczącym, satynowym lub matowym, potocznie zwany jest kredą,
  • MWC – papier drzewny dwukrotnie powlekany z połyskiem lub matowy,
  • LWC – papier drzewny powlekany z połyskiem lub matowy,
  • MFC – papier drzewny powlekany matowy,
  • SC – superkalandrowany, papier drzewny lub makulaturowy,
  • Gazetowy lub gazetowy ulepszony – papier drzewny lub makulaturowy.

 

Efekt skróconej okładki


Decydując się na druk rolowy heatset powinno się wiedzieć o możliwości wystąpienia efektu skróconej okładki. Oznacza to, że okładka jest krótsza od środków o około 1 milimetr i występuje wtedy, gdy łączymy dwie technologie – druku rolowego heatset z tunelem suszącym i druku arkuszowego. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy katalog lub czasopismo ma mieć okładkę o innej gramaturze niż środki.


W trakcie oprawy całość przycinana jest równo do wybranego formatu. Po kilku dniach środki zaczynają nabierać z powietrza wilgoci i wystawać spod okładki o około 1 mm. Wtedy mówimy o efekcie krótszej okładki. To powszechnie spotykane zjawisko, z którym mamy do czynienia w większości prac drukowanych na roli z grubszymi okładkami.

Poprzeczne włókno w druku rolowym


Poprawne włókno w papierze występuje wtedy, gdy przebiega wzdłuż grzbietu książki czy czasopisma. W poprzecznym włóknie wygląda to inaczej – włókna idą w poprzek grzbietu, papier pracuje w inny sposób i jest sztywniejszy. Tego typu włókno nie przeszkadza przy oprawie zeszytowej, natomiast jest odczuwalne przy użytkowaniu książki w oprawie klejonej. W zależności od ustawień falcerek w danej maszynie rolowej, możemy uzyskać formaty zarówno z poprawnym, jak i z poprzecznym włóknem.

Firma Elanders każdorazowo informuje klienta w przypadku, gdy jakiś format miałby mieć poprzeczne włókno. Bezpośrednio do klienta zostają wysłane przykłady prac z poprzecznym włóknem, aby mógł w pełni świadomie podjąć decyzję czy dany format drukować na roli z poprzecznym włóknem czy na arkuszu w wyższej cenie.

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16