Specjalizujemy się w druku katalogów w średnich i dużych nakładach. Jako duża drukarnia katalogów oferujemy sprawną i kompleksową realizację projektu.

Skontaktuj się z nami

Dlaczego warto z nami pracować?

Optymalizacja kosztów.
Dobieramy odpowiednią technologię druku do danego katalogu.
Full service.
Jesteśmy w stanie wykonać nawet najtrudniejszy projekt.
Stabilna współpraca.
Należymy do globalnej korporacji Elanders Group.

Drukarnia katalogów Elanders

Specjalizujemy się w druku katalogów. Nasz park maszynowy jest wyposażony w offsetowe maszyny rolowe i arkuszowe. Dostępność obu technologii pozwala nam optymalizować koszty projektu, do którego dobieramy odpowiednią technologię. Nasza drukarnia zlokalizowana jest w centralnej Polsce, 70 km od Warszawy.

Nasze możliwości:

Druk arkuszowy

24mln

arkuszy/miesięcznie

Druk rolowy

48mln

składek/miesięcznie

Drukujemy katalogi w nakładzie od

1000

sztuk

Skontaktuj się z nami

Nasza technologia

Druk rolowy heatset

Nasz zakład produkcyjny jest wyposażony w czterokolorowe maszyny rolowe m.in. Rotoman 55, który drukuje z prędkością nawet 55 000 składek na godzinę. Zakres drukowanego papieru to 42-130 gsm.

Druk rolowy coldset

W naszej drukarni oferujemy również możliwość offsetowego druku rolowego w technologii coldsetu do mniej jakościowych publikacji w kolorystyce monochromatycznej.

Druk arkuszowy

Posiadamy również maszyny arkuszowe Heidelberg Speedmaster XL do druku katalogów najbardziej prestiżowych, o niższych nakładach lub o niestandardowej specyfikacji technicznej.

Optymalizacja kosztów druku katalogów

Jeśli specyfikacja techniczna katalogu nie do końca odpowiada możliwościom technicznym naszych maszyn rolowych, wówczas opiekun klienta zarekomenduje Państwu niezbędne zmiany, aby praca mogła być wydrukowana na maszynach rolowych. Zmiany mogą dotyczyć kolorystyki, gramatury papieru czy zmiany formatu. Czasami tylko zmiana koloru Pantone na odpowiednie rozbicie w CMYKu pozwoli już na realizację zlecenia na maszynach rolowych.

Jeśli gramatura papieru do planowanego katalogu przekracza możliwości techniczne maszyn rolowych, należy rozważyć papier o niższej gramaturze odpowiadającej możliwościom technicznym maszyn rolowych. Często zmiana ta nie spowoduje wizualnych zmian w odbiorze katalogu. 

Dobrym przykładem jest tutaj papier powlekany o gramaturze 150. Jeśli zmienimy go na papier 130 g, to będziemy mieć możliwość realizacji katalogu na maszynach rolowych, a wydrukowany katalog nadal będzie prezentował się doskonale.

Często się zdarza, że projektowane katalogi mają niestandardowe formaty. Tym podstawowym drukowanym na maszynach rolowych jest format A4, ale istnieje możliwość uzyskania wielu pośrednich, często niestandardowych formatów mieszczących się pomiędzy A6, A5, aż do A4.

Warto porównać koszt druku danego katalogu technologii druku rolowego i arkuszowego i w ramach dość dużych oszczędności, zdecydować się na wprowadzenie zmian i realizację druku na maszynach rolowych.

Dlaczego druk rolowy jest tańszy?

Cena surowca.
Papier kupowany w rolach jest tańszy w zakupie od papieru arkuszowego.
Szybsza produkcja.
Druk odbywa się w dużo wyższych prędkościach niż na arkuszu.
Eliminujemy proces schnięcia, cięcia i falcowania.
Po druku rolowym otrzymujemy gotowe składki.

Wybieramy druk rolowy, jeśli:

Nakład katalogu wynosi minimum 10 tysięcy egzemplarzy.

Chcemy uzyskać wysokiej jakości druk i doskonałe odwzorowanie kolorów przy jednoczesnym niższym koszcie jednostkowym druku.

Format naszej publikacji odpowiada możliwościom maszyny rolowej.

Czas oczekiwania na papier rolowy jest dla nas akceptowalny – czas produkcji wynosi około 4 tygodnie od momentu zamówienia.

Skontaktuj się z nami

Niższe nakłady lub niestandardowa specyfikacja

W przypadku nakładów poniżej 10 000 sztuk lub niestandardowej specyfikacji technicznej, takiej jak nietypowy format katalogu, gramatura papierów na środki powyżej 130g, kolorystyka zawierająca kolory specjalne typu Pantone w środkach (np. 5+5), potrzeba zastosowania uszlachetnień w środku katalogu np. lakieru UV wybiórczego, wówczas druk takich katalogów odbywa się na maszynach arkuszowych. Drukarnia Elanders posiada maszyny arkuszowe Heidelberg Speedmaster XL, w tym do 8 kolorów w jednym przelocie.

Nakłady cyfrowe

Nakłady takie jak 50 szt., 100 szt. czy 500 szt. katalogów to nakłady kwalifikujące się na druk cyfrowy. Warto wówczas poszukać małej, sprawdzonej drukarni cyfrowej w swojej okolicy. Drukarnia Elanders w przypadku katalogów posiada minimum produkcyjne, które wynosi 1000 sztuk.

Druk katalogów a rodzaj papieru

W zależności od specyfikacji technicznej i nakładu katalogów, zarekomendujemy Państwu odpowiedni papier do realizacji danego projektu. Współpracujemy z wieloma producentami papieru i dystrybutorami papieru zarówno w Polsce, jak i w Europie i jesteśmy w stanie zapewnić papier odpowiadający Państwa potrzebom.

Należy pamiętać, że czas oczekiwania na papier rolowy lub większe ilości papieru arkuszowego z produkcji wynosi około 4 tygodni. Papier arkuszowy potrzebny w mniejszych nakładach i w standardowych formatach i typach gramatur może być dostępny z dnia na dzień.

Papiery arkuszowe i papiery rolowe mogą być powlekane i niepowlekane. Papiery powlekane mogą być błyszczące, półmatowe i matowe. Papiery różnią się od siebie również gramaturą. Drukarnie rolowe kupują papier rolowy w gramaturach pomiędzy 42 g a 130 g. Papiery arkuszowe kupujemy zazwyczaj w gramaturach pomiędzy 60 a 300 gsm.

Introligatornia

Oprawa zeszytowa płaska i oczkowa

Oprawa klejona Hotmelt

Oprawa klejona PUR

Oprawa O-wire

Oprawa twarda na życzenie

Wycinanie registrów na życzenie

Perforacja

Uszlachetnienia

Wiercenie otworów

Insertowanie automatyczne na lub pod okładkę

Inkjet i personalizowanie okładki

Pojedyncze foliowanie automatyczne lub ręczne

Druk katalogów a uszlachetnienia

Katalogi to nie tylko narzędzie promocyjne, ale także ważna część wizerunku firmy. Intensywne użytkowanie przez klientów wymaga nie tylko solidnego wykonania, ale także dbałości o estetykę nawet po długim okresie eksploatacji. Dlatego też, aby zapewnić trwałość i estetyczny wygląd naszych katalogów nawet po kilku miesiącach, rekomendujemy wykorzystanie uszlachetnień. Te dodatkowe elementy nie tylko zabezpieczają okładkę przed uszkodzeniami, ale także nadają całości bardzo elegancki wygląd. Drukarnia Elanders oferuje większość dostępnych na rynku uszlachetnień, które wykonujemy sami lub z pomocą naszych sprawdzonych podwykonawców.

1.

Laminowanie folią

Laminowanie nie tylko sprawia, że drukowany katalog wygląda elegancko, ale dodatkowo zabezpiecza i chroni okładkę przed szybkim zniszczeniem. Folia może być błyszcząca, matowa, soft touch lub anti scratch. Bardzo często łączy się folię matową albo soft touch z kontrastującym lakierem UV wybiórczym, który nadaje całości ciekawy wygląd.

2.

Lakierowanie UV

Lakier UV może być położony na całą okładkę lub tylko wybiórczo na poszczególne elementy okładki. Lakierowanie UV wybiórcze może być dodatkowo płaskie lub wypukłe. Lakier wypukły jest nie tylko widoczny, ale również zdecydowanie wyczuwalny w dotyku.

3.

Hot stamping

Proces ten to nanoszenie różnego rodzaju folii na gorąco w metalicznych kolorach, co daje ekskluzywny efekt wizualny. Do wyboru mamy wiele kolorów folii – srebrne, złote, czy holograficzne. Hot stamping jest stosowany w katalogach premium.

4.

Tłoczenie

Tłoczenie najczęściej jest połączone z hot stampingiem. Dany element okładki ozdobiony metaliczną folią jest wówczas dodatkowo wypukły lub wklęsły. Tłoczenie można zastosować również bez hot stampingu jako niestandardowy element ozdobny.

Kiedy nie mamy budżetu na uszlachetnienia specjalne, wówczas rekomendujemy zastosowanie lakieru dyspersyjnego. Nie wpłynie on szczególnie na efekt wizualny okładki, ale przynajmniej zabezpieczy farbę przed ścieraniem.

Skontaktuj się z nami

Druk katalogów w różnych wersjach językowych

Elanders jako sprawdzona drukarnia katalogów często ma do czynienia z drukiem katalogów w różnych wersjach językowych. Jeśli katalog ma być wydrukowany na wiele rynków i w różnych wersjach językowych, wówczas druk odbywa się z wymianą płyt. W zależności od sposobu przygotowania plików, z reguły na każdą wersję językową wymienia się tylko kolor czarny, a pozostałe kolory stanowią część wspólną dla wszystkich katalogów. 

Zdarza się jednak coraz częściej, że wymieniamy komplet płyt dla każdej wersji językowej. Dla niedoświadczonej drukarni druk katalogów w różnych wersjach językowych to duże wyzwanie. Drukarnia podejmująca się takiego zadania powinna dysponować odpowiednim oprogramowaniem oraz doświadczeniem w tym zakresie, co przekłada się na odpowiednie procedury wdrożone na każdym etapie procesu druku, składowania i oprawy.

Druk 20 wersji językowych, często nieróżniących się od siebie wizualnie, do tego wiele rodzajów okładek na każdy rynek może sprawić, że niedoświadczona drukarnia nie podoba takiemu wyzwaniu, a klient otrzyma katalogi z wymieszanymi językowo składkami. Drukarnia Elanders, będąc częścią międzynarodowego koncernu, obsługuje wielu globalnych klientów i drukuje bardzo dużo katalogów w wielu wersjach językowych.

Skontaktuj się z nami

Czytelny katalog z registrami

W ramach czytelnego podziału katalogu na sekcje klient może zaprojektować w swoich katalogach registry. Registry mogą być widoczne lub schowane pod okładką. Klient ma do wyboru różne kształty registrów, od registrów kątowych, chorągiewkowych i kciukowych, przez registry panoramiczne, schodkowe, kształtowe, aż po formy specjalne. Registry zdecydowanie ułatwią codzienne użytkowanie katalogu i dodatkowo sprawią, że katalog jest wizualnie ciekawszy. Warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem registrów dzieląc katalog na jasne i przejrzyste sekcje. Jeśli jednak dysponujemy ograniczonym budżetem, wówczas warto rozważyć choćby użycie różnych kolorów do oznaczenia poszczególnych sekcji katalogu. Elanders, jako profesjonalna drukarnia katalogów, współpracuje tylko ze sprawdzonymi firmami specjalizującymi się w sztancowaniu registrów, gwarantując ostateczną doskonałą jakość katalogu. Zlecając nam wykonanie całości pracy z registrami włącznie, przejmujemy na siebie odpowiedzialność za prawidłowe i terminowe wykonanie zlecenia.

Okładka ze skrzydełkiem

Oferujemy możliwość produkcji katalogów z okładką ze skrzydełkiem. Skrzydełko może być różnej długości i może być umieszczone zarówno na okładce z przodu, jak również na okładce z tyłu. Okładka posiadająca skrzydełko może być długości dłuższej, równej bądź krótszej od bloku środków.

Okładka ze skrzydełkiem, która jest dłuższa lub równa z blokiem środków wymaga dodatkowego procesu czyli dłuższego czasu produkcji (podwójna oprawa). Jeśli zdecydujecie się Państwo na okładkę krótszą od środków, czyli na zgięcie skrzydełka na ok 5 mm od krawędzi bloku, aby uniknąć jego przycięcia podczas oprawy, proces takiej oprawy będzie krótszy i tańszy.

Indywidualna wysyłka

Podczas wyboru drukarni do druku swojego katalogu, warto zorientować się, czy dana firma oferuje dodatkowe usługi, takie jak: pojedyncze foliowanie katalogów czy adresowanie i wysyłkę pojedynczych egzemplarzy do finalnych odbiorców. W drukarni Elanders oferujemy foliowanie pojedynczych katalogów w folię przeźroczystą lub czarną, adresowanie w postaci nadruku adresu na folię lub na egzemplarz katalogu, a w przypadku folii czarnej – etykietę adresową w postaci naklejki samoprzylepnej oraz wysyłkę poprzez Pocztę Polską.

Skontaktuj się z nami

Zapisz się na nasz newsletter