Uszlachetnienia

Uszlachetnienie druku to szereg technik stosowanych w celu zwiększenia walorów zarówno fizycznych, jak i estetycznych zadrukowanych materiałów. Arcyciekawe formy uszlachetnień stanowią wyróżnik każdego z poszególnych druków, dzięki temu produkt przykuwa uwagę odbiorców. Ta dziedzina poligrafii służy przede wszystkim celom marketingowym, których głównym założeniem jest wyróżnienie produktu na tle konkurencji – odznaczenie go spośród innych i wzrost sprzedaży. Istotną kwestię stanowi dopasowanie odpowiedniej metody uszlachetnienia, która przekłada się na dopracowanie materiału w każdym, najdrobniejszym detalu, aby prezentował się wysoce profesjonalnie.  

Uszlachetnienia 1

 

Drukarnia Elanders posiada nowoczesny park maszynowy, który pozwala na wiele możliwości w zakresie ochrony materiałów drukowanych, jak również podnoszenia walorów estetycznych. Zastosowanie uszlachetnień pomaga zwiększyć żywotność produktu i uatrakcyjnić jego wygląd. Nasz zespół doświadczonych specjalistów oraz skomplikowana maszyneria warunkują najwyższą jakość wykonywanych uszlachetnień materiałów drukarskich.

Oferujemy szereg zabezpieczeń i uszlachetnień druku offsetowego, m.in.:

  • Lakierowanie – lakierem dyspersyjnym lub offsetowym
  • Lakierowanie – lakierem UV
  • Hot-stamping
  • Foliowanie
  • Sztancowanie
  • Laminowanie
  • Kalandrowanie
  • Tłoczenie i inne.

 

W drukarni Elanders zapewnimy profesjonalne doradztwo – pomagamy w podjęciu dobrej decyzji. Zainteresowanym klientom wysyłamy przykładowe realizacje z wykorzystaniem wybranych zdobień. W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości służymy pomocą i zachęcamy do kontaktu.

Rodzaje uszlachetnień (zdobień)

Dysponujemy całą paletą zdobień na okładkę, które mają za zadanie z jednej strony uatrakcyjnić naszą książkę, katalog czy czasopismo, a z drugiej strony zabezpieczyć i sprawić, że okładka będzie w znacznym stopniu odporna i wytrzymała. Najpopularniejsze ze stosowanych uszlachetnień to – lakierowanie i laminowanie.

Laminowanie

To nałożenie odpowiedniej folii, na przykład na okładkę katalogu lub magazynu. Do wyboru jest wiele rodzajów folii: matowa, błyszcząca, folia soft touch (aksamitna), folia anyscratch (odporna na zarysowania) oraz różnego typu folie strukturalne. Dwie pierwsze, czyli – matowa i błyszcząca są najczęściej stosowane przez klientów.

Lakierowanie

Polega na nałożeniu na zadrukowany materiał właściwego lakieru. Można zastosować zarówno lakier wyłącznie zabezpieczający kolory, niewidoczny dla odbiorcy (np. lakier dyspersyjny), jak również wyraźnie zauważalny, błyszczący lakier UV, który – wydobywa i mocno ożywia barwy. Nałożenie lakieru UV jest możliwe na dwa sposoby – na całej powierzchni zadruku bądź na poszczególne elementy layoutu. Lakierowanie wybiórcze może być dodatkowo wypukłe, co daje ciekawy efekt wizualny oraz przyjemne wrażenie dotykowe.

Hot stamping

To nakładanie folii na wybrane, konkretne elementy wydruku czy okładki. Ten element ozdobny często łączony jest z tłoczeniem, czyli element z folią (np. z folią metalizowaną – efekt wypukły lub wklęsły).

Uszlachetnienia 2

Uszlachetnienia – druk arkuszowy i druk rolowy

Najczęściej na maszynach rolowych nie można zastosować uszlachetnień, to możliwe tylko pod warunkiem, że dana maszyna została rozbudowana o dodatkowe agregaty. W przypadku druku arkuszowego można bez przeszkód zastosować wszystkie dostępne zdobienia. Zanim jednak nastąpi nałożenie dodatkowych uszlachetnień, arkusze potrzebują odpowiedniego czasu, aby nałożona farba solidnie się utrwaliła.

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16