Błędy w plikach do druku – Top 5

Czy zdarzyło się Wam dostać gotowe wydruki z drukarni różniące się kolorystycznie od tego co widzieliście w projekcie na monitorze? Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane błędy w plikach z projektami do druku  oraz podpowiedzi, co robić by ich uniknąć.

Błędy w plikach do druku:

  • Zbyt mała rozdzielczość DPI – słaba jakość finalna
  • Brak spadów przy eksporcie plików – standard to 3 mm
  • Błędna paleta kolorów – używamy zawsze palety kolorów CMYK
  • Teksty niezmienione na krzywe
  • Elementy umieszczone zbyt blisko linii cięcia

1. Zbyt mała rozdzielczość DPI

Zastosowanie właściwego DPI gwarantuje nam otrzymanie oczekiwanej jakości wydruku. Zbyt słaba jakość plików bądź wykorzystanych zdjęć skutkować będzie tym, że na finalnym wydruku niektóre elementy lub zdjęcia będą nieostre bądź będą widoczne nierówności – tzw. piksele. Standardową rozdzielczością dla katalogów, ulotek, broszur jest 300DPI.

2. Brak zaznaczenia lub brak spadów przy eksporcie pliku

Czym jest spad? To płynne wyjście tła za linie cięcia gotowego wydruku, który zostanie ścięty w czasie obróbki introligatorskiej. Jeśli nie będzie zaznaczonego spadku w pliku do druku to podczas obcinania arkuszy do finalnego wymiaru mogą powstać nieestetyczne białe paski. Każdy element graficzny lub zdjęć w projekcie musi płynnie przekraczać linię cięcia i dochodzić do wyznaczonego spadu. Standardowy spad powinien mieć 3mm z każdej strony.

3. Błędna paleta kolorów

Zdarza się, że pliki z projektem są zapisane w kolorach RGB. Ta paleta kolorów stworzona jest z trzech podstawowych kolorów – czerwonego, zielonego oraz niebieskiego. Z RGB spotykamy się w ekranach komputerów, tabletów, telewizorów i innych urządzeniach elektrycznych. CMYK natomiast powstaje z czterech kolorów: cyan, magenta, yellow, black (kluczowy kolor). Dzięki tym kolorom jesteśmy w stanie uzyskać niezliczoną ilość barw w druku. Dlatego należy pamiętać, aby przy eksporcie gotowego projektu zaznaczyć przestrzeń kolorów CMYK.

Czytaj więcej o MOCY KOLORÓW

4. Teksty niezamienione na krzywe

Projekty tworzone są przy użyciu różnych czcionek. Jeśli nie zamienimy ich na krzywe podczas eksportu plików to istnieje duże prawdopodobieństwo, że drukarnia, która nie posiada tych czcionek w swoim systemie, zastąpi je systemowymi czcionkami przez co efekt końcowy będzie się znacznie różnił od projektu który przesłaliśmy do drukarni. W momencie zamiany fontów na krzywe litery przestają być faktycznie czcionką, a stają się geometrycznym kształtem. Dzięki temu zostaną wydrukowane tak jak jest to w projekcie.

5. Ważne elementy umieszczone zbyt blisko linii cięcia

Może to grozić tym, że niektóre grafiki bądź części projektu zostaną obcięte przy obróbce introligatorskiej, a kolejnym powodem są względy estetyczne. Teksty powinny znajdować się w określonym odstępie od linii cięcia w zależności od projektu i przeznaczenia gotowych wydruków.

Zobacz, na czym polega KONTROLA JAKOŚCI DRUKU

W Elanders dział prepress weryfikuje przesłane do wydruku pliki. Klient otrzymuje raport z kontroli, który zawiera informacje o poprawności lub błędach poszczególnych parametrów. Dodatkowo klient otrzymuje Soft Proof w postaci pliku pdf.