Ile kosztuje wydanie książki?

Dla debiutujących autorów wydanie swojej książki to możliwość nie tylko zarobienia pieniędzy, lecz również dotarcia do szerokiej publiczności. To pierwszy duży krok na drodze kariery pisarskiej, a poza tym – ogromna satysfakcja i spełnienie marzeń. Tyle że jest to proces i składa się z wielu etapów. I każdy wiąże się z koniecznością skorzystania z usług innych – a za to trzeba zapłacić. Ile kosztuje wydanie książki? Podpowiadamy!

Ile kosztuje wydanie książki? Wydawnictwo a self-publishing

Pragnący opublikować swoją twórczość autor ma dzisiaj dwa wyjścia – i to właśnie od tego wyboru zależy koszt wydania książki. Może tradycyjnie nawiązać współpracę z wydawnictwem i wtedy nie poniesie kosztów publikacji lub zdecydować się na self-publishing i sfinansować całe przedsięwzięcie. Oba modele mają zalety i wady. Wielu debiutujących (i nie tylko!) twórców wybiera drugie rozwiązanie.

Współpraca z wydawnictwem daje tę korzyść, że wydawca bierze na siebie wszystkie czynności związane z przygotowaniem do druku i publikacją książki. Twórca nie płaci za nic, natomiast musi dosyć radykalnie podzielić się zyskiem. Pisarz otrzymuje jakiś procent od sprzedaży egzemplarza – a średnio jest to 2-15% w zależności od rozpoznawalności autora i potencjału książki. Musi też związać się z wydawnictwem, a te kontrakty zwykle są długofalowe. Wielu wydawców żąda ponadto wyłączności na tytuł, nawet dożywotnio.

Wybierając ten model wydania książki, trzeba więc przemyśleć kwestię opłacalności, praw i możliwości autora. Z drugiej strony ogromnym plusem w tym przypadku jest zapewnienie publikacji promocji oraz sprzedaży, a to te dwa procesy są w praktyce najważniejsze, najtrudniejsze i często – najdroższe.

W self-publishingu to pisarz sam ponosi wszelkie koszty wydania książki, ale ma 100% udziału w zyskach z jej sprzedaży i jest niezależny. Jakie są to wydatki i na czym polegają etapy procesu wydawniczego – o tym poniżej.

Ile kosztuje przygotowanie książki do druku?

Zanim książka trafi do druku i oprawy, trzeba ją profesjonalnie do tego przygotować. Na ten proces składa się redakcja i korekta tekstu, opracowanie projektu okładki, a także innych elementów graficznych (np. ilustracji, wykresów, tabeli, infografik), jeśli są potrzebne, oraz łamanie i skład tekstu publikacji. Dopiero wtedy przychodzi pora na wykonanie wzorcowych wydruków próbnych i przygotowanie plików drukarskich (i ewentualnie wersji elektronicznej książki).


Koszt redakcji i korekty książki

Prace redakcyjne są jak szlifowanie diamentów. Podnoszą jakość tekstu i czynią go czytelniejszym i atrakcyjniejszym dla odbiorców. Dobry redaktor nie tylko uspójni narrację i wygładzi styl, ale również wychwyci usterki merytoryczne i logiczne czy też nieścisłości fabuły – naturalnie przy zachowaniu zasady o minimum interwencji (poprawiamy tylko wtedy, gdy to konieczne) i poszanowaniu stylu autora. Redaktor zaproponuje zmiany: autor może je zaakceptować lub nie.

Redakcja książki kosztuje średnio 180-250 złotych za arkusz wydawniczyczyli 40 000 znaków ze spacjami. Koszt korekty to około 90-125 złotych, również za arkusz. Książkę warto poddać obu procesom i najlepiej, jeśli zajmą się tym co najmniej dwie osoby. Korektę tekstu robi się zwykle już po jego składzie. Obejmuje wyłącznie poprawę błędów językowych – gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych – i skorygowanie, ujednolicenie zapisu np. liczebników, przypisów czy bibliografii.

Koszt projektu okładki, ilustracji, grafik

Równolegle z redakcją i korektą książki można zlecić prace nad jej oprawą graficzną. Najważniejszym elementem tego procesu jest projekt okładki – frontu i tyłu, a nierzadko także wnętrza. Taka usługa, w zależności komu ją zlecimy, może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeżeli projektant jest uznany, a projekt wyjątkowo skomplikowany i artystyczny, to koszt może być jeszcze wyższy. Mniej doświadczony grafik ma znacznie niższe oczekiwania finansowe. Natomiast, choć nie ocenia się po niej książki, okładka odgrywa niezmiernie ważną rolę w promocji i sprzedaży publikacji. Warto w nią zainwestować, aby okładka wyróżniała dodatkowo naszą publikację na półce.

Jeśli książka ma być ilustrowana, zawierać różnego typu tabele, wykresy, infografiki, trzeba do budżetu zaliczyć koszt ich przygotowania. Trudno wskazać tu orientacyjne koszty, bo wszystko zależy od liczby czy złożoności grafik. Za przygotowanie ilustracji projektant może zażyczyć sobie nawet od kilkuset złotych wzwyż.

Koszt łamania i składu książki

Po zakończeniu etapu redakcji książki i przygotowaniu materiałów graficznych trzeba przygotować ją do druku, czyli wykonać łamanie tekstu i skład publikacjiKosztuje to średnio 60-100 złotych za arkusz wydawniczy – w zależności od zakresu i skomplikowania prac (więcej, jeśli publikacja obejmuje tabele, ilustracje czy przypisy itp.). To zadanie dla grafika bądź edytora. Skład najczęściej wykonuje się w przeznaczonym do tego programie (np. InDesign) i ostatecznie książka zyskuje formę PDF. Tak przygotowaną treść przekazuje się do korekty, a po naniesieniu poprawek – do druku.

Skład książki powinien objąć przygotowanie jej makiety, czyli próbki tego, jak będzie wyglądać. Zwykle autor i osoba zajmująca się składem wspólnie mierzą się z jej formatem, krojem pisma, interlinią, marginesami, parametrami ramek do grafik itp. – punktem wyjścia jest praca koncepcyjna. Wykonawca powinien profesjonalnie doradzić, biorąc pod uwagę dobre praktyki w branży oraz aktualne trendy, ale przede wszystkim – możliwie jak najlepszą czytelność książki.

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Często słyszy się, że self-publishing umożliwia wydanie książki niemal za darmo. Tak naprawdę, jeśli się uprzeć, cały powyżej opisany proces wydawniczy można wykonać własnym sumptem, mając odpowiednie umiejętności i narzędzia. Choć oczywiście nie jest najlepsze rozwiązanie: nawet świetnym pisarzom przyda się pomoc redakcyjna, a profesjonalna oprawa graficzna i skład mają duże znaczenie dla odbioru publikacji. Tego, czego nie da się natomiast uniknąć, to koszt druku książki.

Druk książki oraz wszelkie prace introligatorskie – w tym jej oprawienie – zrealizuje drukarnia. Warto wysłać zapytanie o wycenę do kilku firm, a najlepiej także poprosić o przygotowanie jej w kilku wariantach uwzględniających różne rodzaje i parametry papieru, rodzaj oprawy i wielkość nakładu. To przede wszystkim od tych elementów i objętości książki będzie zależał koszt jej druku.

Przykładowo zmiana gramatury papieru z 80 na 90 gramów podwyższa koszt druku, ale z drugiej strony daje lepszą czytelność (tekst nie przebija się) i wyższą estetykę. Jeśli chodzi o okładkę, możemy zdecydować się na tańszą oprawę, czyli klejoną miękką lub droższą – oprawę twardą. Przy tym miękka może mieć dodatkowo skrzydełka, a w przypadku twardej dodatkową opcją jest obwoluta. Oprawa może zostać ponadto uszlachetniona, m.in. w procesie hot-stampingu, czyli złocenia lub srebrzenia elementów projektu i nadania im efektu 3D. Możemy zastosować folię soft touch o specyficznej “brzoskwiniowej” w dotyku fakturze, możemy zastosować folię matową lub błyszczącą. Elementami ozdobnymi może być lakier UV wybióczy wypukły, podkreślający wybrane elementy okładki. Bardzo dobrze sprawdzają się folie matowe lub soft touch w ciemnej kolorystyce z dodatkowymi elementami okładki podkreślonymi wybiórczym błyszczącym lakierem UV. Jeśli zdecydujemy się na dużo droższą oprawę twardą, to wówczas do książki można też dodać tasiemkę (zakładkę). Każdy z tych elementów podnosi cenę produkcji, ale i duży wpływ na ostateczny wygląd i odbiór publikacji.

Koszt druku książki – offset kontra „cyfra”

Trzeba również zastanowić się nad nakładem, jaki chcemy wydrukować, ponieważ będzie to determinowało rodzaj druku. Odnośnie techniki druku – z jednej strony mamy druk cyfrowy, w którym drukarnia drukuje publikację bezpośrednio z pliku komputerowego, a z drugiej druk offsetowy – który wymaga jeszcze przygotowania form drukarskich i który generalnie oferuje lepszą jakość, ale i dużo wyższe ceny.

Digitaltryck może opłacić się przy niskim nakładzie książki – do 500 egzemplarzy, natomiast w praktyce te stawki nie należą do najniższych i mogą sięgnąć nawet około kilkadziesiąt złotych za sztukę przy średniej objętości książki. Offset to z kolei druk średnio i wysokonakładowy – tym tańszy, im wyższy jest nakład. Przy kilku tysiącach egzemplarzy koszt może się obniżyć do kilkunastu złotych za sztukę, a powyżej 10 000 – nawet do kilku. Jednocześnie ta technika druku ma też zaletę w postaci wyższej jakości, czyli wygrywamy podwójnie.

Przy wyborze drukarni warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na pomoc i zaangażowanie wykonawcy. Chodzi o to, żeby specjaliści wsparli w dobraniu parametrów papieru i druku i zaproponowali najlepsze rozwiązania.

Planujesz wydanie ksiązki w nakłądzie powyżej 3000 sztuk? Zapraszamy do drukarni Elanders – podpowiemy, doradzimy i wydrukujemy Twoją książkę.

FAQ:

1. Jak przebiega proces wydawniczy po napisaniu książki?

Standardowo proces wydawniczy składa się z kilku etapów: są nimi redakcja i korekta tekstu, przygotowanie okładki i innych elementów graficznych, łamanie, skład i druk. Zwykle równolegle z pracą nad wydaniem książki rozpoczyna się proces jej promocji.

2. Druk książki – cyfrowy czy offsetowy?

Wszystko zależy od objętości publikacji i liczby egzemplarzy nakładu. Przy wysokim nakładzie zdecydowanie bardziej opłaca się wybrać offset – a im więcej egzemplarzy, tym koszt będzie niższy. Druk cyfrowy sprawdzi się wyłącznie przy niskim nakładzie.

3. Ile kosztuje przygotowanie okładki książki?

Projekt złożonej okładki książki kosztuje średnio kilka tysięcy złotych; za proste prace lub przygotowane przez mniej doświadczonych specjalistów można zapłacić znacznie mniej, bo nawet kilkaset złotych.

4. Ile kosztuje druk książki?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ druk jest wyceniany indywidualnie na podstawie konkretnej specyfikacji technicznej, czyli nakładu, formatu, objętości, kolorystyki, papieru na okładkę, papieru na środki, rodzaju oprawy i uszlachetnień. W przypadku mniejszych nakładów, warto skorzystać z kalkulatorów cenowych zamieszczonych na stronach internetowych drukarni jeszcze przed rozpoczęciem prac nad książką, aby zorientować się w kosztach związanych z produkcją przy różnych opcjach formatów, opraw i uszlachetnień. Jeśli jednak planujemy nakład powyżej 1000 sztuk, wówczas musimy wysłać konkretne zapytanie do drukarni offsetowej, która na bazie podanej specyfikacji technicznej przygotuje dla nas wycenę.