Drukarnia rolowa

Drukarnia Elanders, jako drukarnia rolowa offsetowa, wykorzystuje do druku maszyny rolowe typu heatset i coldset.

Druk offsetowy rolowy jest przemysłową odmianą druku płaskiego pozwalającą na realizację wysokonakładowych zleceń przy zapewnieniu wysokiej jakości i relatywnie niskiej ceny. Czym nakład jest wyższy, tym cena finalna pojedynczego egzemplarza spada, ponieważ koszt przygotowania produkcji rozkłada się na więcej egzemplarzy. 

Czym różni się drukarnia rolowa od drukarni arkuszowej?

W drukarni rolowej dominującymi maszynami drukującymi są maszyny rolowe. Drukarnia rolowa z reguły posiada również maszyny do druku arkuszowego, na których drukowane są okładki do katalogów czy czasopism. Drukarnia arkuszowa maszyn rolowych nie posiada.

Czym różni się druk rolowy od druku arkuszowego:

Przede wszystkim podłożem – w maszynach rolowych używamy papieru w roli, na maszynach arkuszowych używamy papieru w arkuszach. Istotne jest to, że cena papieru w roli jest niższa niż papieru dostępnego w arkuszach, natomiast czas oczekiwania na papier w roli wynosi od 4 do 6 tygodni i niestety przez to jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku papieru w arkuszach, który w zasadzie dostępny jest „od ręki”;

Prędkością druku – maszyny rolowe drukują z prędkością około 35 000 składek na godzinę do nawet i 55 000 składek na godzinę. To około 5 razy szybciej niż odbywa się druk na maszynach arkuszowych;

Końcowym produktem otrzymywanym po procesie zadruku z maszyny – w maszynach rolowych, w jednym procesie produkcyjnym otrzymujemy sfalcowane i przycięte do formatu końcowego składki gotowe do oprawy. W maszynach arkuszowych otrzymujemy niesfalcowany arkusz papieru, co oznacza, że arkusz ten musi jeszcze wyschnąć, a następnie zostanie poddany kolejnemu procesowi technologicznemu czyli falcowaniu do końcowego formatu. Znacznie wydłuża to proces przygotowania składek do oprawy;

Ograniczoną możliwością użycia kolorów dodatkowych czy uszlachetnień w druku rolowym. Mimo wielu zalet druku rolowego, w tym zakresie druk arkuszowy ma zdecydowaną przewagę. Niestety niewiele maszyn rolowych wyposażonych jest w dodatkowe agregaty na dodatkowy kolor czy lakier, aczkolwiek należy pamiętać, że większość kolorów Pantone może być uzyskanych z odpowiednich składowych CMYK.

Ograniczoną możliwością otrzymania różnych formatów końcowych – maszyny rolowe mają swoje określone możliwości techniczne odnośnie falcowania i otrzymania określonych formatów składek. Z reguły maszyny rolowe po zadrukowaniu falcują do składki formatu A3, A4, A5 czy A6. Z maszyn arkuszowych otrzymujemy arkusz papieru, który możemy sfalcować do dowolnego formatu końcowego.

Drukarnia rolowa, z uwagi na fakt niższych cen papieru w roli, dużo wyższej prędkości druku oraz falcowania w jednym procesie technologicznym, ma możliwość zaoferowania znacznie atrakcyjniejszej ceny druku niż drukarnia arkuszowa, na wydrukowanie np. tego samego katalogu. Musi być jednak spełniony podstawowy warunek – nakład. Do drukarni rolowej kierujemy prace o nakładzie wyższym niż 15 000 szt.

Drukarnia rolowa heatsetowa – wysoka jakość, najlepsza cena

ZOBACZ VIDEO: Dlaczego druk rolowy jest tańszy?

Elanders to drukarnia rolowa heatsetowa. Charakteryzuje nas elastyczność w podejściu do potrzeb klientów, pełne zaangażowanie, a także gwarancja terminowych dostaw. Obdarzyło nas zaufaniem wielu klientów, który współpracują z nami nieprzerwanie od kilkunastu lat.