Rodzaje opraw introligatorskich – klasyfikacja i zastosowanie

Wybór oprawy może stanowić dla klienta niemałe wyzwanie. Trudno się dziwić, wersji i opcji jest mnóstwo – od oprawy zeszytowej, klejonej, specjalnej, miękkiej, aż po oprawę spiralną czy twardą. Ponadto, dochodzi kolejny dylemat – oprawa prosta czy oprawa złożona?

Bogactwo rozwiązań to z jednej strony dobrodziejstwo, a z drugiej niestety potencjalny kłopot. Dlatego warto zapoznać się bliżej z tym tematem i poniekąd zorientować się w poszczególnych typach opraw, zastosowaniu i sposobie wykonania, mając tym samym klarowne oczekiwania względem swojego produktu.

 • Klasyfikacja opraw introligatorskich
 • Zastosowanie opraw w publikacjach
  • Oprawa zeszytowa zwykła
  • Oprawa zeszytowa oczkowa
  • Oprawa miękka klejona
  • Oprawa miękka szyto-klejona
  • Oprawa spiralna
  • Oprawa twarda
 • Druk w oprawie klejonej
 • Druk w oprawie zeszytowej
 • Wysyłka egzemplarzy w drukarni Elanders

Klasyfikacja opraw co do sposobu wykonania i użytych materiałów

Wybrana oprawa definiuje ostateczny wygląd produktu poligraficznego, a jej kunsztowne wykonanie to swego rodzaju sztuka. Istnieje wiele podziałów opraw introligatorskich ze względu na sposób łączenia składek, liczbę grzbietów, materiał wykorzystany do okładzin, ilość elementów oklejki czy rodzaj uszlachetnienia, itp.

Za najpopularniejszy w produkcji czasopism i książek uznaje się z reguły ten podział:

Ze względu na sposób łączenia wkładu z okładką:

 • OPRAWA ZESZYTOWA – grzbiet stanowi krawędź, całość połączona za pomocą zszywek.
 • OPRAWA KLEJONA – płaski grzbiet, połączone specjalnym klejem składki, ułożone najczęściej jedna na drugiej.
 • OPRAWA SPECJALNA – połączenie wkładu i okładki za pomocą szycia i wyklejki lub wyklejki i klejenia. (Dostępne są również inne typy tej oprawy, np. łączenie za pomocą spirali czy listew).

Ze względu na rodzaj okładzin:

 • OPRAWA MIĘKKA – jednolita okładka, która składa się z elastycznej okładziny, najczęściej wykonanej z kartonu.
 • OPRAWA TWARDA – niejednolita okładka, składająca się ze sztywnych okładzin, które mogą być wykonane z kartonu, skóry, płótna czy tworzyw sztucznych.

Ze względu na liczbę grzbietów:

 • OPRAWA PROSTA – bezpośrednio łączy grzbiet wkładu z częścią grzbietową okładki przy użyciu zszywek, kleju, drutu czy nici. Taka oprawa ma zawsze jeden grzbiet (np. oprawa miękka klejona).
 • OPRAWA ZŁOŻONA – połączenie wkładu z okładką za pomocą wyklejki, która może zostać wzmocniona za sprawą zwijki lub skrzydełek paska grzbietowego. Taka oprawa ma dwa grzbiety (np. oprawa twarda).

Zastosowanie najczęściej używanych rodzajów opraw

Przeważnie używane oprawy to zeszytowe zwykłe oraz oczkowe. W przypadku produkcji publikacji przeznaczonych dla dzieci, stosowane są zazwyczaj tzw. oprawy zeszytowe bezpieczne. Z kolei do czasopism, katalogów czy książek wykorzystywane są oprawy klejone, również typu PUR, odznaczające się wyjątkową trwałością.

 1. Oprawa zeszytowa zwykła – stosowana przy produkcji broszurinstrukcji obsługi, folderów, periodyków o niewielkiej objętości oraz cienkich książek.
 2. Oprawa zeszytowa oczkowa – rozwiązanie często stosowane przy materiałach szkoleniowych, katalogowych lub specyfikacjach technicznych.
 3. Oprawa miękka klejona – wykorzystywana w grubszych czasopismachkatalogach, materiałach promocyjnych i w książkach.
 4. Oprawa miękka szyto-klejona – oprawia się nią grubsze publikacje, takie jak książki i katalogi.
 5. Oprawa spiralna – bardzo często stosowana przy drukach cyfrowych o bardzo niskim nakładzie, np. do materiałów szkoleniowych czy katalogowych.
 6. Oprawa twarda – najczęściej wykorzystywana do oprawy książek, albumów, ksiąg pamiątkowych oraz prac naukowych.

Warto zapoznać się również z tematem – JAK PRZYGOTOWAĆ ROZKŁADÓWKĘ DO OPRAWY KLEJONEJ?

Drukarni Elanders można także zlecić oprawę twardą i spiralną, którą wykonujemy u sprawdzonych podwykonawców. Tego typu realizacje są możliwe dla nakładów powyżej 10 tysięcy sztuk.

Oprawa zeszytowa i klejona – sposób produkcji

Na przykładzie powyższych opraw możemy zaobserwować również różnice w sposobie produkcji. Jak to wygląda w praktyce?

Rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania składek. Następnie wydrukowane i wysezonowane arkusze są falcowane (tj. składane do właściwego formatu końcowego), tworząc składkę gotową do oprawy. Należy mieć na uwadze fakt, że na jednym arkuszu może zostać umieszczonych wiele okładek, dlatego arkusz przed trafieniem do oprawy zostaje pocięty na pojedyncze użytki. W przypadku druku rolowego otrzymujemy już gotowe do oprawy składki, bez konieczności ich falcowania.

W kolejnym etapie składki i okładka dostarczane są do linii oprawy zeszytowej lub klejonej. Poszczególne składki umieszczane są na odpowiedniej stacji, a okładka wędruje do osobnej. Tu warto zaznaczyć, że każda składka ma swoją przypisaną stację i jakiekolwiek pomyłki są niewskazane. Błąd związany z umieszczeniem niewłaściwej składki do innej stacji, spowodowałby automatyczne usunięcie całego egzemplarza z maszyny.

W dalszej kolejności składki są pobierane automatycznie ze stacji na linię produkcyjną. W kwestii oprawy zeszytowej – składka umieszczana jest jedna na drugą, a na wierzch dokładana jest okładka. Całość zostaje złączona zszywkami, egzemplarz docinamy do formatu końcowego i z maszyny otrzymujemy gotowe egzemplarze. W przypadku oprawy klejonej, składki po zejściu z podajnika umieszczane są obok siebie, tworząc blok środków. Następnie blok książki zostaje ścięty w grzbiecie i dokładana jest okładka, która jest łączona z blokiem odpowiednim klejem. Po schłodzeniu kleju, książkę przycinamy do ostatecznego formatu. Tak, oprawione prace są pakowane zgodnie z oczekiwaniami klienta, po czym trafiają do magazynu, skąd wysyłane są we wskazane miejsce.

Drukarnia Elanders posiada bogato wyposażoną introligatornię. Dysponujemy liniami do oprawy zeszytowej oraz klejonej, ale wykonujemy także szereg innych opraw na życzenie.

Co z przygotowaniem egzemplarzy do wysyłki?

Na życzenie prenumeratorów czy indywidualnych odbiorców, przygotowujemy egzemplarze do wysyłki. Foliujemy je pojedynczo w przeźroczystą lub czarną folię, a także nadrukowujemy inkjetem indywidualne adresy (bezpośrednio na katalogach albo na wyznaczonych na folii miejscach).

Dodatkowo, posiadamy również maszynę do automatycznego insertowania ulotek, płaskich gadżetów na okładkę lub pod nią. A w przypadku pakowania niestandardowych zestawów instrukcji czy katalogów służą nam wsparciem maszyny półautomatyczne.