Druk offsetowy a cyfrowy – jakie są różnice?

Druk offsetowy rolowy, arkuszowy i arkuszowy na papierze z roli

Druk offsetowy to najlepszy wybór, jeżeli chcemy realizować zamówienie o nakładzie powyżej 1000 sztuk. Rozwój technologii pozwala na wiele rozwiązań, warto więc wiedzieć, jakie maszyny i sposób druku będzie dla nas najbardziej ekonomiczny.

Offset afdruk to obecnie najczęściej stosowana technika przemysłowego druku płaskiego, która pozwala na uzyskanie najlepszej jakości i jednocześnie optymalizuje koszty. Polega ona na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej (płyty) na odpowiednie podłoże drukowe – czyli na arkusz papieru lub na wstęgę papieru z roli. Odbywa się to za pomocą cylindra pośredniego, z którego obraz trafia bezpośrednio na papier.

Należy zaznaczyć, że druk offsetowy wyróżnia dwie technologie – druk arkuszowy oraz druk rolowy. Choć produkcja może wydawać się kosztowna, to przy odpowiednio skalkulowanym nakładzie okazuje się jednak, że cena jednostkowa za egzemplarz publikacji jest relatywnie niska. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu różnych technologii offsetowych, a co się z tym wiąże – maszyn i linii produkcyjnych.

W offsecie możemy więc drukować na maszynach rolowych (w technologii heatset lub coldset) oraz na maszynach arkuszowych, do których montuje się dodatkowe elementy usprawniające proces produkcyjny. Jednym z nich jest urządzenie CutStar umożliwiające druk z wykorzystaniem papieru w roli na maszynie arkuszowej.

Offset pozwala wykonać prace o najwyższych standardach jakości. W przeciwieństwie do druku cyfrowego przeznaczony jest do średnich i dużych nakładów.

Drukarnia offsetowa Elanders

Specjalizujemy się w druku offsetowym rolowym i arkuszowym na skalę przemysłową. Nasz zespół z 25-letnim doświadczeniem w ramach współpracy z klientem pomaga dobrać odpowiednią technikę druku. Realizujemy zlecenia w wysokiej jakości i na czas – spełniamy potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. 

Onze mogelijkheden:

  • Druk arkuszowy 24 mln arkuszy/miesięcznie
  • Druk rolowy 48 mln składek/miesięcznie

Nasze znaki szczególne:

  1. Elastyczność (dostarczanie plików w terminie, różnorodność technologii offsetowych)
  2. Cena (optymalizacja kosztów)
  3. Inwestycje (nowoczesny park maszynowy = stabilna współpraca i gwarancja jakości)
  4. Bezpieczeństwo (świadczenie usług dla wielu znanych na świecie marek)
  5. Zaangażowani pracownicy (specjaliści, którzy dbają o klientów na każdym etapie realizacji zlecenia)
  6. Wysoka jakość produkcji (cel priorytetowy)

Rodzaje technik druku offsetowego

Offset rotatie afdruk – możliwy zarówno w wersji heatset, jak i coldset. Pierwsza technologia polecana jest do druków eleganckich, typu: materiały identyfikacyjne firmy, magazyny, czasopisma, katalogi czy albumy. Druga technologia sprawdza się idealnie przy druku różnego rodzaju gazet, gazetek (np. reklamowych) lub broszur.

Vellendruk – możliwość druku na zróżnicowanej grubości papierów – od 60 do 350 g/m. Przy druku arkuszowym potrzebny jest określony czas na suszenie się arkuszy, które po wyschnięciu w zależności od projektu i zlecenia trafiają do wykonania uszlachetnień, falcowania oraz oprawy. Druk arkuszowy jest wysoce ekonomiczny przede wszystkim przy średnich nakładach.

Druk arkuszowy z roli – w celu usprawnienia procesu produkcyjnego do maszyn arkuszowych montowane są dodatkowe elementy tak jak moduł CutStar, który umożliwia druk arkuszowy na papierze z roli. To urządzenie to połączenie zalet druku arkuszowego z atutami minimalizacji kosztów papieru z roli. Pozwala to również na zdecydowanie większe możliwości drukarskie.

Zalety druku offsetowego – dlaczego offset to najlepszy wybór?

Chcąc, by nasze katalogi, czasopisma, książki lub plakaty wyglądały ciekawie, estetycznie i jak najmniej odbiegały kolorystycznie od projektu, powinniśmy wydrukować je na offsecie, ponieważ tylko ta technika gwarantuje najlepsze odwzorowanie kolorów. Pozwala też na dowolne operowanie barwą, dzięki czemu możliwe jest w tym rodzaju druku uzyskanie kolorów z palety Pantone oraz złotego i srebrnego. Przy druku offsetowym nie ogranicza nas grubość papieru, ponieważ dzięki różnym technologiom i użytym maszynom – rolowym oraz arkuszowym – możliwe jest zadrukowanie papieru od 40 do 350 g/m 2. Offset umożliwia także nadruk na innych powierzchniach, np. foliach lub materiałach samoprzylepnych. Rozwój technologii pozwala również na ekonomizację samego procesu drukowania. Nowoczesne maszyny są często wyposażone w dodatkowe moduły, dzięki którym w jednym procesie odbywa się druk, suszenie, nakładanie uszlachetnień, falcowanie, itd. Skraca to czas realizacji zlecenia i podnosi jakość jego wykonania. To jakie elementy procesu są ze sobą zintegrowane, zależy od maszyny i technologii druku. Oferowany przez nas druk w technologii offsetowej, pozwala zatem na w pełni profesjonalną realizację zamówień o nakładzie powyżej 1000 sztuk.

Maszyny do druku rolowego

Offset rolowy umożliwia druk dwoma technologiami – heatset i coldset. Pierwsza z nich zdecydowanie bardziej nadaje się do druków eleganckich, np. materiałów identyfikacyjnych firmy, katalogów, albumów lub magazynów i czasopism. Drugą technologię, ze względu na wykorzystanie innego podłoża, poleca się przy druku gazet, niższej jakości broszur albo gazetek reklamowych.

Maszyny do druku rolowego zajmują dużo miejsca, ponieważ są złożone z wielu modułów – od podajnika papieru z roli przez kolumny z farbami, piec do suszenia (przy heatsecie), falcerkę, po linię zbierania gotowych składek. Produkt, który z takich maszyn wychodzi, od razu wędruje do działu introligatorskiego. Przy gazetkach promocyjnych o niedużej objętości otrzymujemy z maszyny właściwie gotowy produkt.

Maszyny rolowe pracują niezwykle szybko – potrafią drukować ze średnią prędkością 35-40 tys. składek na godzinę, a drukarnia Elanders dysponuje maszyną Rotoman 55, który drukuje z prędkością nawet 55 000 składek na godzinę. Decydując się na tę technologię, warto pamiętać o jej ograniczeniach. Jednym z nich jest gramatura papieru – nie wydrukujemy tu nic na papierze powyżej 130 g/m 2. Również nie wszystkie formaty są dostępne – zależy to od możliwości konkretnej maszyny. Papier należy też odpowiednio wcześniej zamówić, ponieważ realizacja dostawy może potrwać ok. 6 tygodni. Choć druk rolowy jest bardzo dobrej jakości, to maszyny nie umożliwiają zastosowania uszlachetnień w drukowanych tym sposobem środkach. Opłacalność druku na maszynach rolowych wzrasta wraz z nakładem.

Wybieramy tę technologię, jeśli:

• mamy do wydrukowania nakład powyżej 20 tys. egzemplarzy, dzięki temu ta technologia druku staje się najbardziej opłacalna i efektywna ekonomicznie,

• zależy nam na wysokiej jakości druku i doskonałym odwzorowaniu kolorów,

• format naszej publikacji odpowiada możliwościom maszyny rolowej

• czas realizacji zlecenia jest dla nas akceptowalny – oczekiwanie na papier rekompensuje szybki druk i niska cena, co w efekcie pozwala nam na otrzymanie produktu finalnego w ustalonym terminie.

Maszyny do druku arkuszowego

Można je spotkać znacznie częściej, ponieważ nawet niewielkie drukarnie są w stanie zmieścić je w swoich pomieszczeniach. Nie mają tyle modułów, ale też z tego powodu drukarnie muszą mieć oddzielne maszyny do falcowania, uszlachetnień bądź klejenia. Druk arkuszowy jest korzystniejszy finansowo przy niższych nakładach. Daje też możliwość wyboru z palety papierów o bardziej zróżnicowanej grubości – od 60 do 350 g/m 2. Ale jednocześnie mamy ograniczone opcje druku arkuszowego na papierach o niskiej gramaturze. Maszyny arkuszowe drukują z prędkością 7,5 do 10 tys. arkuszy na godzinę, co znacznie wydłuża realizację zlecenia w porównaniu z maszynami rolowymi. Dodatkowo też należy zarezerwować czas na suszenie się arkuszy przed dalszymi procesami. W zależności od projektu i zlecenia arkusze po wyschnięciu trafiają do wykonania uszlachetnień, falcowania i oprawy. Na papier do druku arkuszowego nie oczekuje się długo, ale jego ceny są nieco wyższe niż rolowego. Offset arkuszowy możemy też realizować na innych podłożach, podobnie jak w druku z roli. Opłacalność druku arkuszowego jest najwyższa przy średnich nakładach, choć oczywiście maszyny nie ograniczają tego w żaden sposób. Wysokie nakłady nie są już tak efektywne ekonomicznie, poza tym czas realizacji takich zleceń znacznie się wydłuża.

Wybieramy tę technologię, jeśli:

• mamy do wydrukowania nakład powyżej 1 tys. egzemplarzy,

• chcemy w środku publikacji wykonać uszlachetnienia,

• odpowiada nam gramatura papieru obsługiwana przez maszyny arkuszowe,

• zakładany czas realizacji zlecenia podany przez drukarnię jest satysfakcjonujący.

Druk arkuszowy z roli

Choć wydaje się to paradoksalne, jednak jest możliwe. Producenci maszyn drukarskich starają się tak rozwijać technologię, by zapewnić drukarniom jak najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów produkcyjnych. Dzięki modułowi CutStar można z powodzeniem realizować druk na papierze z roli przy wykorzystaniu maszyn do druku arkuszowego. To urządzenie do podawania papieru znacznie zwiększyło możliwości druku i pozwoliło na połączenie atutu druku arkuszowego z zaletami wykorzystania tańszego papieru z roli. Warto najpierw upewnić się, czy dana drukarnia ma możliwość druku przy użyciu modułu CutStar i jakie techniczne ograniczenia to ze sobą niesie. Pierwszym z nich jest na pewno gramatura papieru, ponieważ musi ona być dostosowana do maszyny drukującej. Z kolei zaletą tego połączenia jest możliwość wykonania uszlachetnień, czego klasyczna maszyna rolowa nam nie zapewni. Maszyny arkuszowe wykorzystujące CutStar drukują z szybkością maszyn arkuszowych, nie są więc w stanie pod względem szybkości druku konkurować z maszynami rolowymi typu heatset. Ponadto należy pamiętać, że po procesie druku otrzymujemy klasycznie zadrukowane niesfalcowane arkusze papieru, które następnie muszą wyschnąć i podlegać dalszym osobnym procesom. Trzeba o tym pamiętać, by dobrze skalkulować czas realizacji zlecenia.

Wybieramy tę technikę, jeśli:

• potrzebny nam nakład nie jest na tyle wysoki, by był opłacalny przy użyciu maszyny rolowej,

• dysponujemy papierem rolowym, który został nam z poprzednich zleceń i chcemy te zasoby wykorzystać,

• odpowiadają nam możliwości maszyny arkuszowej dotyczące na przykład uszlachetnień środków,

• chcemy w zamówieniu użyć papier z roli ze względu na jego niższą cenę.

Drukarnia Elanders Polska dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym – profesjonalnymi maszynami do druku rolowego heatsetowego, który umożliwia wydruk dużych nakładów w wysokiej jakości, jak też – maszynami arkuszowymi, które pozwalają na wydruki mniejszych nakładów w wysokiej jakości druku i uszlachetnień.