Słownik pojęć drukarskich – Magiczne wyrazy w języku drukarskim

Podczas kontaktu z drukarnią możecie spotkać się ze słowami, które brzmią tajemniczo. Jednak ich znajomość może usprawnić proces druku Waszych materiałów, a także poprawić ich jakoś. Dlatego odczarowujemy najważniejsze pojęcia w języku drukarskim.

Magiczne wyrazy w języku drukarskim:

Bezpieczny margines – jest to odległość od krawędzi strony, w której nie powinny znajdować się ważne elementy druku. Jest to bardzo istotne, ponieważ chroni nasz wydruk przed obcięciem np. tekstów lub zdjęć, które są znaczącą częścią całego projektu. W zależności od tego co drukujemy bezpieczny margines może się różnić, np. dla druku ulotek wynosi on 3mm (po 1,5mm z każdej strony), a przy druku katalogów lub czasopism wewnętrzy margines powinien mieć 5mm.

Bigowanie – to proces introligatorski oznaczający wykonywanie na papierze lub kartonie specjalnych wgnieceń, które ułatwiają, a właściwie umożliwiają, odpowiednie zgięcia gotowych wydruków.

Bitmapa – inaczej nazywana  grafiką rastrową. Jest to obraz graficzny przedstawiany na ekranie monitora za pomocą świetlnych punktów (pikseli). Zwiększając wielkość bitmap obniżamy jakość obrazu.

CMYK – paleta barw, która składa się z czterech podstawowych kolorów farb drukarskich: cyan, magenta, yellow, key colour. Kolory CMYK łączone są w proporcjach od 0 do 100%, Dzięki połączeniu wszystkich kolorów barwa końcowa może mieć maksymalnie 400% koloru.
Łączenie kolorów z palety CMYK umożliwia wydrukowanie niemal każdego koloru, jaki może zarejestrować ludzkie oko. Dla przykładu, aby uzyskać głęboką czerń należy ustawić kolory w następujących proporcjach: K100% + M60% + C50% + Y40%. Dzięki temu stworzymy bardzo mocny czarny na granicy przelewania.

CTP – przygotowanie form drukowych. Polega na bezpośrednim naświetleniu płyty, czyli eliminuje etapy naświetlania plików na klisze i ich czasochłonnego montażu. Oznacza poprawę jakości i precyzji form drukowych oraz zwiększenie szybkości ich wytwarzania.

Druk – przenoszenie farby na podłoże drukowe za pomocą formy drukowej, w celu powielenia obrazu reprodukowanego. Wyróżniamy kilka rodzajów druku: druk cyfrowyoffsetowy, rolowy, arkuszowy.

Falcowanie (łamy) – proces introligatorski, który polega na złamywaniu papieru. Pozwala nam na składanie kartek np. na pół, czy na kilka razy. Wyróżniamy kilka rodzajów łamów:
– „w C” w ulotce złożonej w „C” prawe zewnętrzne skrzydełko wchodzi do środka, a lewe zewnętrzne skrzydełko obejmuje je.
– „w Z” (harmonijka). W ulotce złożonej w „Z” wszystkie skrzydełka mają jednakową szerokość.
– w ołtarzyk. W ulotce złożonej w ołtarzyk, skrzydełka boczne są mniejsze od skrzydełka środkowego, a suma ich szerokości równa się szerokości środka ulotki.

Format brutto – wielkość projektu do druku, który jest formatem netto powiększonym o tzw. „spad”. Każdy projekt powinien być powiększony o wartość spadu, aby finalny produkt wyglądał tak jak projekt na komputerze.

Format netto – format druku po obcięciu spadów. Finalny produkt dla klienta.

Gramatura papieru – jest to tzw. grubość papieru. Gramaturę papieru podaje się w gramach na metr kwadratowy. Typowy papier do ksero i druku ma gramaturę 80g/m2. Na papierze o większej gramaturze 90-100g/m2 zwiększa się kontrast, co przekłada się na wyższą jakość kolorowych wydruków. Papier o gramaturze 160-300g/m2 wykorzystywany jest do wizytówek, dyplomów, zaproszeń i okładek. Nasza drukarnia umożliwia druk na papierach o gramaturze od 40 do 350 g/m2.

HWC – papier rolowy bezdrzewny dwustronnie dwu- lub trzykrotnie powlekany z wykończeniem błyszczącym, satynowym lub matowym, potocznie zwany jest kredą.

Buchbinderei – finalny proces wykończenia druku. Do usług introligatorskich zaliczamy: sztancowanie, falcowanie, bigowanie, foliowanie, złocenie czy lakierowanie UV

Just in time – autorski produkt drukarni Elanders dzięki, któremu zapewniamy miejsce w naszym magazynie na gotowe wydruki, które w zależności od zapotrzebowania klienta wysyłamy partiami poprzez sprawdzone i rzetelne firmy transportowe krajowe oraz międzynarodowe.

LWC – papier rolowy drzewny powlekany z połyskiem lub matowy.

MFC – papier rolowy drzewny powlekany matowy.

MWC – papier rolowy drzewny dwukrotnie powlekany z połyskiem lub matowy.

Pantone – paleta barw jednolitych, które są przygotowywane wcześniej i nie powstają w wyniku mieszania farb drukarskich przy nanoszeniu druku na powierzchnię jak to się dzieje w przypadku CMYK. Wśród Pantone’ów znaleźć można kolory niemożliwe do uzyskania w CMYK – w szczególności specjalne farby kryjące symulujące metaliczny efekt złota, srebra, platyny czy brązu, ale też i różne, dość jaskrawe barwy.

Paser – element graficzny umieszczany poza formatem netto projektu graficznego, służący jako „celownik” w druku do dokładnego nanoszenia obrazu drukowego kolejnymi farbami drukowymi w to samo miejsce. W druku dwustronnym pasery pozwalają na spasowanie strony prawej i lewej.

Prepress – procesy przeddrukowe lub przygotowanie do druku, które pozwalają na zadbanie o każdy detal wyrobu poligraficznego. Pomaga w sporządzeniu wydruków próbnych, naniesieniu korekt oraz zatwierdzeniu materiału do druku, dzięki czemu cały proces drukarski przebiega bez żadnych błędów czy konieczności modyfikacji. Daje to pewność, że do produkcji trafią wyłącznie pliki poprawne zoptymalizowane dla konkretnego procesu technologicznego.

RGB – paleta barw stworzona jest z trzech podstawowych kolorów – czerwonego, zielonego oraz niebieskiego. Z RGB spotykamy się w ekranach komputerów, tabletów, telewizorów i innych urządzeniach elektrycznych. W tej palecie nie należy przygotowywać projektów do druku.

Rozdzielczość – gęstość punktów drukowanego obrazu lub tekstu. Im wyższe DPI, tym bardziej szczegółowy będzie drukowany materiał. Standardowa rozdzielczość dla druku katalogów czy ulotek wynosi 300DPI.

Rozkładówka – dwie sąsiadujące ze sobą strony książki, gazety lub czasopisma. Najprostszym przykładem rozkładówki jest grafika mieszcząca się na lewej i prawej stronie wewnątrz druku, tworząca jedną całość.

SC – papier rolowy superkalandrowany, papier drzewny lub makulaturowy.

Spad – płynne wyjście tła za linie cięcia gotowego wydruku, który zostanie ścięty w czasie obróbki introligatorskiej. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza.

Sztancowanie – proces introligatorski polegający na wycinaniu wcześniej określonego kształtu na gotowych wydrukowanych materiałach. Sztancowanie jest stosowane w przypadku wytwarzania m.in. teczek firmowych, folderów, ulotek, kalendarzy, kart (np. rabatowych, voucherów, karnetów), czasopism itp.

Prägung – proces introligatorski stosowany do uszlachetniania wydruków. Poddane temu procesowi produkty poligraficzne zyskują na atrakcyjności i nabierają charakteru ekskluzywnego, a nawet artystycznego. Wyróżniamy tłoczenia wgłębne i wypukłe.

Wektor – grafika obiektowa to rodzaj grafiki komputerowej opisanej za pomocą figur geometrycznych: odcinków, krzywych, prostokątów, okręgów, umiejscowionych w układzie współrzędnym. Zaletą plików wektorowych jest:

  • skalowalność – grafika może zostać zeskalowana praktycznie w nieskończoność, bez utraty jakości,
  • mały rozmiar pliku,
  • łatwa zmiana i edycja grafiki.

Jeśli w tym artykule nie ma pojęć, których znaczenia nie znasz skontaktuj się z nami lub odwiedź FAQ. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.