Gramatura papieru a jego grubość – jakie ma znaczenie dla druku?

Gramatura papieru to parametr wpływający między innymi na grubość tego materiału, a tym samym także na możliwości jego zadrukowania. Warto poznać najpopularniejsze gramatury, aby wybierać te odpowiednie w konkretnym przypadku – tak podczas samodzielnego drukowania w kilku egzemplarzach, jak i przy zlecaniu wydruku w wysokich nakładach. Czym kierować się przy wyborze gramatury papieru? Czy rzeczywiście ma ona aż tak duży wpływ na finalny efekt wydruku? Odpowiadamy poniżej.

Gramatura i grubość papieru – na co wpływają?

Zanim przejdziemy do analizy różnych gramatur papieru, rozwiejmy wszelkie wątpliwości, które pojawiają się czasami w związku z tym parametrem. Czym jest gramatura papieru? To nic innego niż gęstość papieru określana jako stosunek grama na metr kwadratowy. Gramatura wyrażana jest w jednostkach gsm (grams per square meter), jednak często podaje się ją w zapisie g/m². Można łatwiej wyobrazić sobie gramaturę z pomocą jednego arkusza papieru o powierzchni 1 m² i o wadze 100 g – będzie on miał gramaturę wyrażoną jako 100 g/m². Jest to przy okazji popularna i uniwersalna gramatura papieru stosowana np. w biurach.

Gramatura papieru do drukarki

Gramatura wpływa bezpośrednio na grubość, ciężar i sztywność papieru, a zatem także na jego wytrzymałość oraz prezencję. Zbyt mała lub zbyt duża grubość kartki papieru może sprawić, że jej wydruk na domowych drukarkach będzie niemożliwy lub znacznie utrudniony. Przy okazji można też używać tego parametru do określenia, czy dany papier nadaje się do konkretnej niszczarki.

Grubszy papier, powyżej 100 g/m², ze względu na gładszą zwykle powierzchnię sprawdzi się przy wydrukach drukarką laserową, natomiast drukarki atramentowe dobrze poradzą sobie z dokumentami o gramaturze papieru 80-100 g/m². Papiery o niższej gramaturze mogą zacinać się w drukarce, a ich wydruk dwustronny będzie często nieczytelny.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku profesjonalnych publikacji – drukarnie dysponują maszynami pozwalającymi na wydruki na papierze o szerokiej rozpiętości gramatur – od najcieńszych do tych najgrubszych.

Gramatura papieru a rodzaje wydruków

Podział papieru ze względu na gramaturę pozwala łatwo określić, jakie będą jego najlepsze zastosowania i rodzaje wydruków w danym przypadku. W dużym skrócie można powiedzieć, że publikacja wydrukowana na papierze o niższej gramaturze będzie lżejsza, wygodniejsza w użytkowaniu i tańsza w wydruku. Z drugiej strony cieńszy papier będzie szybciej się niszczył, łatwiej zaginał – w przeciwieństwie do papieru o wyższej gramaturze, który także lepiej się sprawdzi w funkcji reprezentacyjnej np. jako wizytówka. Przyjrzyjmy się zatem kolejnym popularnym gramaturom stosowanym na co dzień – od najcieńszych do najgrubszych.

Gramatura papieru 15-30 g/m²

Przy tak niskich gramaturach mamy zwykle do czynienia z produktami grubości papieru toaletowego lub bibuły, są one też stosowane w produkcji chusteczek higienicznych. Poza subtelnymi nadrukami, jak logo marki raczej trudno mówić tu o innych formach wydruków.

Gramatura papieru 25-40 g/m²

Papier biblijny to papier stosowany do druku encyklopedii, biblii czy słowników czyli publikacji o dużej objętości. 

Gramatura papieru 42-70 g/m²

Są to papiery o niskiej gramaturze, których głównym zastosowaniem jest wydruk gazet, broszur i ulotek, gdy jakość i wygląd papieru nie są priorytetowe. Jest to natomiast papier niedrogi w wydruku. Ta grupa papierów jest bardzo pojemna, ponieważ zawiera zarówno najtańsze papiery niepowlekane np. gazetowe, ale i papiery powlekane o gramaturze 70gsm. Papiery powlekane o gramaturze 70 g/m² stosuje się standardowo do druku czasopism, jak i instrukcji obsługi, z czegfo instrukcje obsługi mogą mieć papier zarówno powlekany, jak i niepowlekany.

Gramatura papieru 80 g/m² – 100 g/m²

Podobnie jak popularna gramatura papieru 80 g/m², papier 90 g/m² i 100 g/m² jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów papieru. Nadaje się on dobrze do drukowania dokumentów, jest stosowany w biurach i szkołach. Papier w przedziale 70-80 g/m² jest także używany do produkcji książek, notesów i zeszytów.

Gramatura papieru 120-150 g/m²

W przypadku papieru o tej gramaturze (a także wyższej, sięgającej 170 g/m²) można już mówić o nieco sztywniejszym, chociaż nadal lekkim papierze. Wykorzystuje się go do wydruku plakatów, ale można zastosować go także jako cienki papier fotograficzny, stisuje się go również jako okładki do instrukcji obsługi oraz jako oklejkę lub wyklejkę przy oprawie twardej.

Gramatura papieru 170-250 g/m²

Licząc od papieru 170 g/m², aż po papier 250 g/m² mamy do czynienia ze sztywnym, dość odpornym na zginanie i rwanie produktem. Często określa się go mianem „papieru technicznego”. Jest to standardowa gramatura papieru stosowana do druku okładek czasopism i katalogów. Gramatura takiego papieru sprawia, że druk katalogów, okładek broszur firmowych, folderów, informatorów i wszelkiego rodzaju czasopism odznacza się tutaj doskonałymi właściwościami – jest już wystarczająco efektowna wizualnie oraz doskonale zabezpiecza i zamyka wnętrzne publikacji. Takiego papieru używa się również do tworzenia lżejszych opakowań różnorodnych produktów, gdyż jest on już w zasadzie rodzajem cienkiego kartonu.

Gramatura papieru 270-350 g/m²

Tak gruby papier świetnie nadaje się do druku okładek katalogów, książek, wizytówek oraz eleganckich zaproszeń (zwłaszcza ślubnych). Bardzo sztywny, odporny na uszkodzenia, podkreśla charakter wydruków wykonanych z jego użyciem. 

Wydruki wysokonakładowe a gramatura papieru

Zamawiając wydruki w drukarni wysokonakładowej, takiej jak nasza, koniecznie należy wziąć pod uwagę gramaturę papieru. Drukarnia Elanders to jedna z największych drukarni w Polsce zajmująca się drukiem wysokonakładowym. Naszą specjalnością jest technologia druku offsetowego rolowego oraz arkuszowego. Proponujemy wydruki na papierze o gramaturze od 42 do 350 g/m².

Przy wydrukach wysokonakładowych każda decyzja co do parametrów papieru ma ogromne znaczenie. Weźmy za przykład katalogi reklamowe, będące ważnym narzędziem marketingowym danej firmy. Rzecz jasna bardzo ważne będzie określenie sposobu oprawy (szytej lub klejonej), liczby stron czy rodzaju papieru, ale to gramatura będzie miała szczególnie duży wpływ na odbiór takiego katalogu.

Odpowiednio dobrany papier może dawać wrażenie zarówno elegancji, dbałości o detale, podreślać świetne efekty kolorystyczne, a może też  dawać wrażenie surowości, prostoty czy dbałości o ekologię – wszystko to, czego potrzebujemy w budowaniu profesjonalnego wizerunku naszej firmy i zdobywaniu zaufania klienta. Co ważne, papier o dużych gramaturach lepiej sprawdzi się w przypadku katalogów bogatych w ilustracje – nie będą one wówczas przebijać się na drugą stronę.

Jaką gramaturę papieru wybrać do druk?

Wybór gramatury papieru powinien być zawsze odpowiednio przemyślany – zwłaszcza przy druku wysokonakładowym. W większości przypadków wydruki standardowych publikacji jak środki czasopism, katalogów czy instrukcji obsługi mogą być drukowane na papierze o gramaturze 70-90 g/m². Taka gramatura łączy korzystną cenę z jakością wydruku, wytrzymałością papieru oraz względami estetycznymi.

W przypadku gdy interesują nas ulotki, plakaty, zaproszenia lub inne druki akcydensowe, zdecydowanie lepiej jest polegać na papierze o gramaturze w zakresie od 170 do 300 g/m². Nawet jeśli będą one spełniały swoje zadanie tylko jednorazowo, to nie warto oszczędzać na dobrym wrażeniu, jakie można wywrzeć, korzystając z wytrzymałego papieru o wyższej gramaturze.

Wybierając papier do wydruków wysokonakładowych, nie trzeba polegać tylko na swojej intuicji czy podawanych powyżej orientacyjnych wartościach gramatury. Specjaliści z naszej drukarni z przyjemnością pomogą Państwu wybrać nie tylko samą gramaturę, ale też zaproponują inne parametry dla optymalnego wydruku Państwa projektów.

FAQ:

1. Jaka gramatura papieru jest najlepsza do wydruków?

Nie ma jednej, uniwersalnej gramatury, która sprawdzi się w każdym wydruku. Należy dobrać odpowiedni papier do charakteru danej publikacji. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz papierów w gramaturze od 42-300 g/m². Przy drukach wysokonakładowych zdecydowanie lepiej skonsultować swój wybór z drukarnią, która zarekomenduje odpowiedni papier do danej publikacji i możliwości technicznych maszyn.

2. Gramatura papieru a grubość – czy oznacza to samo?

Gramatura papieru wpływa pośrednio właśnie na jego grubość (ale też ciężar), przykładowo papier o gramaturze 100 g/m² ma grubość 0,1 mm. Nie powinno się zatem stosować tych pojęć zamiennie, mając jednocześnie świadomość, że wyższa gramatura będzie oznaczać niemal zawsze także wyższą grubość papieru. Jest również grupa papierów tzw. volumenowych, spulchnianych. Te papiery przy niższej gramaturze będą sprawiały wrażenie grubszych. 

3. Czy można wydrukować katalog firmowy na papierze o niskiej gramaturze?

Wszystko zależy od rodzaju katalogu – jeśli ma to być profesjonalne narzędzie marketingowe dla handlowców, które ma wspierać ich przez rok lub dłużej, wówczas polecamy papiery o wyższej gramaturze. W drukarni Elanders istnieje możliwość porównania próbek papieru o różnych gramaturach i właściwościach, co pozwala najlepiej dobrać papier do naszego katalogu.