Drukarnia offset, offsetowa

Drukarnia offsetowa Elanders oferuje najwyższej jakości druk na maszynach rolowych i arkuszowych. Ale od początku – jak to działa?

Offsetdruck jest techniką przemysłowego druku płaskiego, która pozwala na najwierniejsze odwzorowanie kolorów przesłanego projektu. Zastosowanie różnych technologii druku offsetowego (maszyn oraz linii produkcyjnych) umożliwia dowolne operowanie barwami. To oznacza, że na drukowanej powierzchni (papierze, kartonie czy na materiałach samoprzylepnych) można otrzymać nie tylko podstawowe kolory, ale również użyć kolorów z palety Pantone w tym odcieni srebra i złota.

W technice druku offsetowego ograniczenia dotyczące grubości drukowanej powierzchni wynikają z technologii, ale generalnie papier może mieć gramaturę od 40 do 350 g/m2.

W druku offsetowym wyróżniamy 4 podstawowe kolory (CMYK – cyjan, magenta, yellow i black). Płyty wypalane są dla każdego koloru osobno, a następnie umieszczane są w odpowiednich agregatach farbowych. Każdy kolor nakładany jest po kolei na podłoże w procesie druku. Nałożone na siebie wszystkie kolory odwzorowują obraz końcowy.

Drukarnia offsetowa może oferować druk zwojowy oraz arkuszowy.

Druk offset zwojowy

W druku offsetowym zwojowym wykorzystywane są maszyny rolowe, które cechuje niezwykle szybka praca. Średnia prędkość druku to 35-40 tys. składek na godzinę. Zastosowanie nowoczesnych maszyn, np. Rotoman 55, pozwala zwiększyć prędkość do 55 tys. składek na godzinę. Druk  zwojowy ma jednak pewne ograniczenia. Drukowany papier nie może mieć większej gramatury niż 130 g/m2 oraz mierzymy się tutaj z ograniczoną liczbą kolorów. Rzadko kiedy maszyny rolowe mają dodatkowe agregaty na kolory dodatkowe poza standardowymi kolorami CMYK.

Druk offsetowy zwojowy, zwany potocznie rolowym, dzieli się na druk offsetowy heatset i coldset.

Gdy farba nałożona na wstęgę papieru zostaje utrwalona poprzez działanie wysokiej temperatury, wówczas mówimy o druku offsetowym heatset (czyli druku offsetowym rolowym na gorąco). Papier po zadrukowaniu przechodzi przez piec suszący, a następnie wstęga papieru jest chłodzona i dopiero wtedy jest falcowana oraz obcinana do założonego formatu.

W przypadku druku offsetowego coldset czyli „na zimno” farba nałożona na wstęgę papieru utrwalana jest tylko poprzez wsiąkanie.

Z uwagi na bardzo wysoką prędkość druku, druk rolowy przeznaczony jest do druku prac o wysokich nakładach, przy czym jakość druku heatset jest nieporównywalnie lepsza niż coldset.

Druk offset rolowy typu hetaset przeznaczony jest do druku prac wysokiej jakości, takich jak materiały identyfikacyjne firmy, albumy, katalogi czy czasopisma i magazyny, natomiast coldset do mniej wymagających prac, takich jak broszury, gazety czy gazetki promocyjne.

Druk offsetowy arkuszowy

Maszyny arkuszowe wykorzystywane w druku offsetowym są znacznie mniejszych rozmiarów w porównaniu do maszyn zwojowych więc są najpowszechniejszą technologią druku offsetowego.

Przy druku offsetowym arkuszowym wykorzystywane są farby o dużej lepkości, a farba utrwalana jest poprzez wsiąkanie i polimeryzację. Bogenoffsetdruck przeznaczony jest do najbardziej prestiżowych prac, do których można używać kolorów dodatkowych czy uszlachetnień w druku (m.in. lakierowanie lakierem dyspersyjnym, offsetowym, lakierem UV, hot-stamping, tłoczenie i foliowanie różnymi rodzajami folii – folią gloss, matt, folią przeciw zadrapaniom, folią soft touch).

Plusem maszyn arkuszowych jest możliwość rozbudowania maszyn o dodatkowe agregaty farbowe np. na kolory Pantone i zespoły lakierujące. Maszyny arkuszowe mogą mieć np. 10 agregatów farbowych, a więc w jednym przelocie zostaną użyte zarówno kolory podstawowe, jaki i kolory dodatkowe.

Minusem druku offsetowego arkuszowego jest niska prędkość druku, konieczność wysezonowania arkuszy po druku (czyli konieczność schnięcia arkuszy przed kolejnymi procesami) oraz potrzeba przeprowadzenia osobnych procesów takich jak cięcie, falcowanie czy oprawa.

Drukarnia offsetowa Elanders – najwyższa jakość druku

Offsetdruck stosujemy, gdy zależy nam na jak najwyższej jakości druku oraz gdy nakłady przekraczają 1000 szt. Przy niższych nakładach warto rozważyć druk cyfrowy.

Drukarnia offset Elanders oferuje zarówno druk arkuszowy, jak i druk rolowy w opcji heatset i coldset. Dysponujemy profesjonalnymi maszynami drukującymi renomowanych firm takich jak MAN Roland czy Heidelberg. Drukujemy czasopisma, katalogi, gazetki reklamowe czy instrukcje obsługi.

Jeżeli szukasz sprawdzonego i stabilnego partnera do druku, skontaktuj się z nami!

Zaufaj profesjonalnej drukarni offsetowej.

Sprawdź, co możemy dla Ciebie wydrukować w zakładce co drukujemy.
Serdecznie zapraszamy Drukarnia Offset Elanders!