Faq
Co to jest druk offsetowy?
Druk offsetowy jest najpopularniejszą techniką druku i polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej, potocznie zwanej płytą, na podłoże drukowe – wstęgę papieru z roli lub na arkusz papieru – za pomocą cylindra pośredniego. Obraz z płyty przenoszony jest na cylinder, skąd trafia na papier.
Druk offsetowy dzielimy na druk arkuszowy i druk zwojowy, popularnie nazywany drukiem rolowym, który może występować zarówno w wersji heatset – czyli z tunelem suszącym, tzw. „piecem” lub coldset – bez tunelu suszącego.
Więcej informacji o druku offsetowym: https://www.elanders.pl/uslugi/druk-offsetowy
Na czym polega druk rolowy?
Druk rolowy to technika druku offsetowego. Wyróżniamy druk rolowy heatset z tunelem suszącym, tzw. piecem lub coldset – bez tunelu suszącego.
W druku rolowym heatsetowym wstęga papieru z roli przechodzi przez agregaty drukujące CMYK, gdzie kolejno każda farba nakładana jest na wstęgę papieru z obu stron jednocześnie. W kolejnym etapie przechodzi przez tunel suszący (farba szybko schnie).
W przypadku druku rolowego coldesetowego farba jest utrwalana tylko przez wsiąkanie w papier i dalszą polimeryzację spoiwa. W następnym kroku przechodzi przez system chłodzący, skąd trafia do zespołu falcerek, które zginają i docinają wstęgę papieru, aby powstała składka w żądanym formacie.
Druk rolowy heatset to popularna technologia stosowana w przypadku druku wysokiej jakości katalogów lub czasopism. Druk rolowy coldset używany jest do druku gazetek reklamowych czy instrukcji obsługi.
Więcej informacji o druku rolowym: https://www.elanders.pl/uslugi/druk-rolowy
Na czym polega druk arkuszowy?
Druk arkuszowy to technika druku offsetowego stosowanego przy małych i średnich nakładach (do 10 tysięcy egzemplarzy). Rekomendowany jest do druku czasopism bardziej prestiżowych, do których używa się papieru o wyższej gramaturze lub uszlachetnień w środkach.
W procesie druku arkuszowego, arkusz papieru przechodzi najpierw przez agregaty z farbami i lakierami. W każdym z nich na arkusz nakładany jest odpowiedni kolor lub uszlachetnienie. W technologii arkuszowej nie ma tunelu suszącego, a schnięcie farby odbywa się poprzez wsiąkanie i polimeryzację. Arkusze potrzebują odpowiedniego czasu, aby nałożona farba dobrze się utrwaliła. Następnie można przystąpić do nałożenia dodatkowych uszlachetnień czy też falcowania.
Więcej informacji o druku arkuszowym: https://www.elanders.pl/uslugi/druk-arkuszowy
Jaka jest prędkość druku rolowego, a jaka druku arkuszowego?
Druk rolowy odbywa się przy dużej prędkości. Ta maszyna potrafi wydrukować 55 tysięcy składek na godzinę. To około 5 razy szybciej niż odbywa się druk na maszynach arkuszowych, gdzie przeciętna prędkość wynosi około 10 tysięcy na godzinę. Jedna z naszych najnowszych maszyn arkuszowych może wydrukować 18 tysięcy/h.
Tu dowiesz się więcej: https://www.elanders.pl/blog/drukarnia-rolowa
Kiedy wybrać druk offsetowy, a kiedy druk cyfrowy?
Offsetdruck to najczęściej stosowana technologia druku. Przeznaczony jest do wykonywania wysokiej jakości prac średnio nakładowych. Pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz na zastosowanie dodatkowych kolorów specjalnych z rodziny PANTONE. Druk offsetowy to najlepszy wybór, jeśli chcemy, aby katalogi czy czasopisma wyglądały estetycznie i najlepiej odwzorowywały kolor z projektu.
Digitaldruck wybierany jest przy małych nakładach (nawet już od jednej sztuki). Umożliwia również druk spersonalizowany, jednak często jest używany do druków „on demand”, realizowanych np. dla księgarni internetowych, które produkują kolejne egzemplarze książek dopiero po zamówieniu przez klienta.
Z jaką prędkością wykonywane są druki cyfrowe?
W Elanders wykonujemy ponad 2 mln stron dziennie w druku cyfrowym. Realizujemy zlecenia dla wiodących na rynku światowym producentów urządzeń mechanicznych oraz sprzętu RTV/AGD w systemie Just In Time. Pozwala to naszym Klientom na redukcję poziomu zapasów w całym procesie produkcyjno-magazynowym i związanymi z nim kosztami.
Dlaczego druk rolowy offsetowy jest tańszy niż druk arkuszowy?
Druk rolowy jest tańszy niż druk arkuszowy, ponieważ:
- Prędkość druku jest 4-5 razy wyższa niż w druku arkuszowym. Jedna z naszych maszyn rolowych drukuje z prędkością nawet 55 tysięcy składek na godzinę, a maszyna arkuszowa średnio około 10 tysięcy arkuszy. Wyjątek stanowi nasza bardzo szybka maszyna arkuszowa Heidelberg Speedmaster, która drukuje z prędkością nawet 18 tysięcy arkuszy, ale to wciąż 3-krotnie wolniej niż maszyna rolowa.
- Przy druku na maszynach rolowych otrzymujemy już poskładane składki gotowe do oprawy, więc eliminowany jest proces falcowania i suszenia, co przekłada się na niższą cenę.
- Rollenpapier ist günstiger als Bogenpapier.
Dowiedz się więcej: https://www.elanders.pl/blog/zalety-druku-rolowego
Kiedy możliwy jest druk rolowy?
Aby w ogóle zakwalifikować druk na rolę, nakład musi być odpowiednio wysoki. O druku rolowym mówimy wtedy, gdy nakład jest wyższy niż 15 – 20 tysięcy sztuk czasopism czy katalogów. W przeciwnym wypadku rekomendujemy druk na maszynach arkuszowych.
Czy opłaca się podpisać z drukarnią umowę długoterminową?
Podpisanie umowy długoterminowej zazwyczaj wiąże się z lepszymi warunkami współpracy. Dokładnie tak samo działa to w przypadku umów między drukarnią a wydawcą. Umowy na druk periodyków podpisuje się najczęściej na rok.
Co zyskuje wydawca dzięki długofalowej umowie z drukarnią?
Dzięki umowie z drukarnią zawartej na długi okres wydawca zyskuje:
- Bezpieczeństwo cenowe – czyli stała, niezmienna cena przez cały czas trwania umowy (nawet w przypadku wahań cen papieru).
- Bezpieczeństwo produkcji – oznacza zarezerwowane terminy na maszynach z góry na cały rok. Jest to szczególnie ważne w szczycie produkcyjnym drukarni (są takie okresy w roku między listopadem a lutym, kiedy trudno znaleźć wolne miejsce na maszynach dla nowych klientów). Może zdarzyć się, że nawet jeśli Wydawca będzie chciał zlecić druk innej drukarni, to niestety nie będzie dla niego miejsca.
- Zagwarantowane miejsce w planie produkcyjnym drukarni – wydawcy czy agencje, które mają podpisaną umowę długoterminową i dostarczą do drukarni harmonogram druku kolejnych wydań nie muszą obawiać się o brak wolnego miejsca czy opóźnienia w produkcji.
Informacje dodatkowe: https://www.elanders.pl/blog/8-zasad-wspolpracy-z-drukarnia
Co to jest harmonogram produkcyjny?
Każda drukarnia ma swój harmonogram produkcyjny, w którym każda praca jest rozpisana na wszystkie maszyny i stanowiska pracy potrzebne do jej wykonania. Opóźnienie w dostarczeniu plików to wyzwanie dla każdej drukarni, ponieważ powoduje zakłócenie procesu produkcji wszystkich kolejnych prac umieszczonych w planie. Wiele drukarni w takiej sytuacji po prostu przesuwa daną pracę na koniec kolejki.
U nas przebudowujemy plan produkcyjny tak, aby w miarę możliwości dopasować się do nowych ram czasowych klienta, nawet jeśli wystąpią opóźnienia. Jednak nie każda drukarnia jest tak wyrozumiała. Warto pamiętać o tym i przesyłać pliki na czas.
Czym różni się druk rolowy od druku arkuszowego?
Rollenoffsetdruck to technika druku, która polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej na wstęgę papieru z roli za pomocą cylindra pośredniego. Druk rolowy może występować w wersji zarówno heatset (tj. z tunelem suszącym – „piecem”), jak i coldset (tj. bez tunelu suszącego). Tego rodzaju druk offsetowy odznacza się dużą prędkością – potrafi wydrukować nawet 55 tysięcy składek na godzinę.
Bogenoffsetdruck to technika drukarska, która umożliwia przeniesienie danego obrazu z płaskiej formy drukowej (zwanej płytą) na arkusz papieru za pomocą cylindra pośredniego. Obraz z płyty zostaje przeniesiony na cylinder, następnie trafia na papier.
Najważniejsze różnice między drukiem rolowym a drukiem arkuszowym to:
Druk rolowy:
- Papier występuje w roli
- Prędkość jest nawet 5 razy szybsza niż w druku arkuszowym (sprawdza się w przypadku wyższych nakładów)
- Schnięcie odbywa się poprzez wsiąkanie i suszenie w tunelu z wysoką temperaturą
- Druk na cieńszych papierach – maksymalnie do 130 g (im grubszy papier, tym większe wyzwanie dla zespołu falcerek)
- Liczba agregatów drukujących to najczęściej 4 kolory podstawowe
- Z reguły nie da się zastosować uszlachetnień (tylko w przypadku, gdy dana maszyna została rozbudowana o dodatkowe agregaty)
- Proces po druku – otrzymanie już sfalcowanej składki
- Tańszy w przypadku większych nakładów (więcej niż 20 tys. sztuk).
Druk arkuszowy:
- Papier występuje w arkuszu
- Prędkość może być nawet 5 razy niższa niż w druku rolowym
- Schnięcie odbywa się poprzez wsiąkanie i polimeryzację.
- Można zadrukować gramaturę nawet do 400g (standardowe maszyny arkuszowe będą miały kłopot z cienkim papierem)
- Maszyna może mieć nawet 10 agregatów farbowych na kolory podstawowe i specjalne
- Można zastosować wszystkie zdobienia
- Procesy po druku – papier musi wyschnąć, dopiero potem jest falcowany (to oddzielny proces)
- Stosowany w przypadku mniejszych nakładów.
Więcej informacji: https://www.elanders.pl/blog/offset-druk-rolowy-versus-druk-arkuszowy
Jak uatrakcyjnić wygląd katalogów?
Kataloge, aby były skutecznym narzędziem sprzedaży muszą mieć atrakcyjny wygląd. Stanowią wizytówkę firmy. Warto pomyśleć o elementach niestandardowych, by zrobić dobre wrażenie na klientach. Jest wiele sposób, aby wyróżnić katalog, takich jak zastosowanie registrów lub okładki ze skrzydełkiem lub skrzydełkami.
- Registry – oprócz dechy estetycznej które dodatkowo ułatwiają nawigowanie między poszczególnymi sekcjami katalogu. W zależności od kształtu, możemy wyróżnić registry: kątowy, kciukowy, chorągiewkowy, panoramiczny oraz kształtowy i schodkowy. Na indywidualne zamówienie klienta można zastosować inne specjalne formy.
Registry wykonuje się na gotowych egzemplarzach katalogów w wyspecjalizowanych firmach. Elanders kompleksowo dba zarówno o wydrukowanie katalogów, jak też nadzoruje proces wykonania registrów.
- Okładka ze skrzydełkiem lub skrzydełkami – taka okładka może być krótsza od bloku książki lub może być z nim równa.
Informacje dodatkowe: https://www.elanders.pl/blog/druk-katalogow-i-czasopism-3-przyklady-udanej-wspolpracy-z-drukarnia
Jakie są zadania uszlachetnień na okładkę?
Uszlachetnienia (zdobienia) na okładkę, mają za zadanie z jednej strony uatrakcyjnić nasz katalog, książkę czy czasopismo, a z drugiej strony zabezpieczyć i sprawić, żeby okładka była bardziej wytrzymała.
Więcej informacji: https://www.elanders.pl/blog/kilka-slow-o-uszlachetnieniach
Jakie są rodzaje uszlachetnień?
Do wyboru jest cała paleta zdobień: hot stamping, tłoczenie, sztancowanie czy kalandrowanie. Jednak najpopularniejsze uszlachetnienia to lakierowanie i laminowanie.
W drukarni Elanders oferujemy szeroki wybór uszlachetnień. Aby pomóc w podjęciu decyzji zainteresowanym klientom wysyłamy przykładowe realizacje z użyciem wybranych zdobień. Chętnych lub niezdecydowanych zapraszamy do kontaktu.
Jak Elanders wspiera łańcuch dostaw?
Ważną częścią działalności Elanders jest obsługa fabryk i firm zarządzających łańcuchem dostaw w zakresie dostarczania komponentów drukowanych, takich jak książki serwisowe, instrukcje obsługi, karty gwarancyjne, ulotki i inne. Nasza drukarnia jest sprawdzonym dostawcą wielu fabryk w Europie i na świecie.
Jak przebiega proces zarządzania łańcuchem dostaw w zakresie druku instrukcji obsługi?
Druk samych komponentów jest stosunkowo prosty, jednak cała logistyka jest już bardzo skomplikowana. Bedienungsanleitungen muszą być odpowiednio popakowane i oznakowane zgodnie z indywidualnymi wymogami danej fabryki, a następnie dostarczone we właściwym czasie, kolejności i w odpowiednie miejsce.
Jeśli komponent nie dojedzie do fabryki na czas, linia produkcyjna w fabryce zostaje zatrzymana. Na dostawcy ciąży zatem ogromna odpowiedzialność. W przypadku dostaw o krótkim czasie wykonania, proces współpracy między fabrykami a dostawcą musi być wsparty systemami informatycznymi, które ułatwiają przepływ informacji. Mowa tu o danych na temat codziennych zamówień, pobierania plików, raportowania i fakturowania.
Jak wybrać technikę druku?
Elanders w ramach współpracy z klientem dobiera odpowiednią technikę druku. Dla małych nakładów stosujemy druk cyfrowy, do średnich i dużych nakładów technikę offsetową w technologii rolowej lub arkuszowej.
Jakie są rodzaje papieru?
W druku wyróżniamy kilka rodzajów papierów. Najpopularniejszy jest podział na papiery przeznaczone do druku rolowego i arkuszowego, a następnie na papiery powlekane i niepowlekane.
Wyróżniamy też podział na papier bezdrzewny – zawierający w swoim składzie masy celulozowe i drzewny – zawierający ścier i makulaturę z dodatkiem mas celulozowych.
Jak dobrać papier do technologii druku?
Wśród papierów arkuszowych powlekanych najbardziej popularne do druku są papiery HWC – potocznie zwane kredą. Kreda to papier bezdrzewny dwustronnie dwu- lub trzykrotnie powlekany z wykończeniem błyszczącym, satynowym lub matowym. Natomiast wśród papierów arkuszowych niepowlekanych najbardziej popularny jest papier offsetowy, czyli papier bezdrzewny, gładzony maszynowo.
W przypadku papieru rolowego najpopularniejszy podział to:
- HWC (czyli kreda)
- MWC (papier drzewny dwukrotnie powlekany z połyskiem lub matowy)
- LWC (papier drzewny powlekany z połyskiem lub matowy)
- MFC (papier drzewny powlekany matowy)
- SC – superkalandrowany (papier drzewny lub makulaturowy)
- Gazetowy lub gazetowy ulepszony (drzewny lub makulaturowy)
Czy papier do druku będzie dostępny już kolejnego dnia?
Papier przeznaczony do druku arkuszowego dostępny jest zazwyczaj na dzień następny od zamówienia. Planując jednak wyższe nakłady np. 100 000 egzemplarzy, musimy przyjąć dłuższy okres oczekiwania na papier arkuszowy. Ani hurtownie, ani producenci nie trzymają takich ilości w magazynie, a czas oczekiwania w takim przypadku wynosi od 14 do 21 dni.
W przypadku druku rolowego, musimy od razu założyć, że czas oczekiwania na papier będzie długi i musimy uwzględnić to w harmonogramie prac nad danym projektem. Produkcja papieru w roli wynosi około 4 tygodni od momentu zamówienia. W okresie wakacyjnym oraz pod koniec roku terminy wydłużają się nawet do 6-8 tygodni.
Informacje dotyczące dostępności papieru rolowego są istotne, ponieważ ze znacznym wyprzedzeniem należy określić nakład i parametry pracy. Jest to kluczowe do zamówienia odpowiedniej ilości papieru.
Jak przebiega kontrola jakości produkcji w drukarni?
Kontrola jakości odbywa się na każdym etapie produkcyjnym, począwszy od przygotowania impozycji w dziale Prepress, przez naświetlenie płyt, druk, oprawę, pakowanie, aż do wysyłki wyrobu gotowego.
Najważniejszą rolą kontroli jakości jest dopuszczenie do obrotu wyrobu gotowego zgodnego z przyjętymi normami i specyfikacjami technicznymi, przy minimalizowaniu niekorzystnego wpływu na środowisko. Na każdym etapie produkcyjnym półprodukty, jak i wyroby gotowe kontrolowane są zgodnie z określonymi dla danego procesu kryteriami.
Potwierdzeniem dokonania kontroli na każdym etapie produkcyjnym są zapisy, nadzorowane zgodnie z obowiązującymi procedurami ustanowionymi na zgodność z normami ISO 9001 i 14001. Dla oferowanych wyrobów dołączane są wszelkie niezbędne dokumenty w tym certyfikaty, deklaracje i karty charakterystyk. Oferowane produkty przechowywane są w nadzorowanych warunkach, a ich przyjęcie, przetwarzanie, wydanie i dystrybucja gwarantują, że ich jakość i bezpieczeństwo nie ulegną pogorszeniu.
Czy Elanders w swojej działalności dba o środowisko?
W 2006 roku wprowadziliśmy w drukarni Elanders Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem Zrobiliśmy to zarówno w trosce o środowisko, jak i w celu zapewnienia Klientowi najwyższej jakości wyrobu.
System certyfikacji ISO 9001 wymaga wprowadzenia do codziennej pracy dbałości o jakość wyrobu gotowego. Na każdym etapie produkcji jakość jest głównym celem do osiągnięcia. Dla nas wysoka jakość to produkt spełniający wymagania Klienta w 100 procentach.
ISO 14001 jest potwierdzeniem dbałości o środowisko. Chcemy i staramy się, aby nasza działalność nie miała negatywnego wpływu na otaczający nas świat. Zobowiązuje nas do tego również nasze pochodzenie. Jako część szwedzkiej Grupy Elanders proekologiczność mamy we krwi. Co więcej, udało nam się zmniejszyć zużycie farby, dodatków chemicznych do farb, a rozpuszczalniki i mieszaniny posiadające w składzie związki niebezpieczne, zostały całkowicie wyeliminowane z naszego procesu produkcyjnego.
Nasze ekologiczne standardy pracy dotyczą również gospodarki papierem. Nasi klienci w każdej chwili mogą skorzystać z możliwości druku na papierze z certyfikatem FSC, a my możemy poświadczyć, że papier pochodzi ze źródeł certyfikowanych i że nie szkodzimy walorom środowiska.
Sprawdź nasze certyfikaty: https://www.elanders.pl/certyfikaty.
Czy w Elanders jest możliwość przygotowania egzemplarzy do wysyłki?
Dla prenumeratorów i indywidualnych odbiorców możemy przygotować egzemplarze do wysyłki, czyli zafoliować je pojedynczo w przeźroczystą lub czarną folię, nadrukowywać inkjetem indywidualne adresy – bezpośrednio na katalogach albo na wyznaczonych na folii miejscach.
Posiadamy maszynę do automatycznego insertowania ulotek, płaskich gadżetów na okładkę lub pod nią. Dysponujemy także maszynami półautomatycznymi do pakowania niestandardowych zestawów instrukcji czy katalogów. Jeśli szukasz drukarni, która pomoże w realizacji Twojego projektu, zapraszamy do Elanders.
W jaki sposób Elanders dba o jakość i powtarzalność druku?
Kontrola jakości druku w Elanders odbywa się według ściśle określonych procedur. O efekt końcowy druku możemy być spokojni pod warunkiem, że wyniki kontroli na każdym etapie będą pozytywne.
- Sprawdzamy parametry zlecenia – w przypadku, gdy któryś z zapisów specyfikacji jest niezrozumiały, należy dopytać opiekuna klienta o szczegóły, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
- Sprawdzamy rodzaj i ilość surowca – efekt końcowy będzie się różnić w zależności od techniki druku, maszyn czy rodzaju papieru.
- Weryfikujemy prawidłowości związane z wykonaniem montażu i przygotowaniem płyt.
Co jest podstawą oceny jakości druku?
W ocenie jakości druku podstawą jest kontrola wizualna. Maszyniści sprawdzają jakość odbitek na bieżąco w czasie produkcji, kontrolują pasowanie, kolorystykę, sprawdzają też odbitki pod kątem błędów i zabrudzeń. Większość maszyn posiada wbudowany automatyczny system pomiaru koloru, ale maszyniści dysponują też ręcznymi urządzeniami pomiarowymi.
Jak zapewnić powtarzalność druku?
Powtarzalność druku jest możliwa dzięki przetrzymywaniu poprzednich zleceń w pamięci maszyny drukującej. To pozwala zrealizować kolejne zlecenie zgodnie z tymi samymi parametrami. Za punkt odniesienia przyjmuje się wówczas wzór poprzedniej produkcji. Podstawą oceny poprawności wydruku są tzw. proofy kolorystyczne od klienta lub wykonane w naszej drukarni.
Jak wybrać właściwą drukarnię?
Wybór odpowiedniej drukarni zależy przede wszystkim od tego, co chcemy wydrukować. Po drodze pojawiają się też kwestie techniczne i parametry, które mają wpływ na efekt końcowy, a z którymi bywają kłopoty. Dlatego wybór odpowiedniej drukarni to właściwe dopasowanie możliwości technologicznych do rodzaju druku. Znaczenie ma tu zarówno wielkość drukarni, jak i jej wyposażenie oraz liczba maszyn. Warto wiedzieć, że po druk wizytówek należy zgłosić się do innej drukarni niż po katalogi czy czasopisma.
Więcej informacji: https://www.elanders.pl/blog/8-zasad-wspolpracy-z-drukarnia
Dlaczego specyfikacja to jeden z najważniejszych dokumentów dla drukarni?
Dlatego, że to właśnie tam opisane są parametry druku. Specyfikacja określa wybór technologii druku, jego format, rodzaj uszlachetnień i wykończenia, ale również sposób pakowania, dostawy i terminu realizacji. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z drukiem i zapisy zawarte w specyfikacji nie są w pełni zrozumiałe, możemy poprosić o wyjaśnienie doradcę z drukarni. To pomoże wyeliminować niepotrzebne błędy.
Czy wybór papieru ma znaczenie?
Od papieru jaki wybierzemy, zależy jaki produkt otrzymamy. Prosta i bardzo ważna zasada, której należy przestrzegać. W tej kwestii warto zasięgnąć opinii w drukarni, która z pewnością doradzi wybór odpowiedniego papieru. Można także poprosić o próbki, aby sprawdzić i porównać między sobą różne rodzaje i gramatury. Oszczędności w tym obszarze, nie opłacają się.
Jak rodzaj kontaktu z drukarnią jest najlepszy?
Mail, mimo, że uznawany jest za najszybszą formę kontaktu, nie zawsze wystarcza. W druku ważne są szczegóły, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa lub spotkanie, które pozwolą nam przejść przez wszystkie zagadnienia i zrozumieć specyfikę druku danej pracy.
Co stanowi o potwierdzeniu ustaleń z drukarnią?
Potwierdzeniem ustaleń z drukarnią jest podpisane zlecenie, które stanowi podstawę prawną do egzekwowania swoich praw, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Szczególnie jako drukarnia lubimy mieć wszystko na papierze.
Czy należy monitorować swoje zlecenia?
Starajmy się być na bieżąco w kontakcie z drukarnią. Nawet jeśli nasze pliki poszły już do druku, warto mieć wszystko pod kontrolą. Najwygodniej, jeśli w drukarni wyznaczona jest osoba, która jest opiekunem naszej firmy i będzie wiedziała na jakim etapie są prace.
Na czym polega efekt skróconej okładki?
Efekt skróconej okładki oznacza, że okładka jest krótsza od środków o około 1 milimetr i występuje wtedy, gdy łączymy dwie technologie – druku rolowego heatset z tunelem suszącym i druku arkuszowego. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy katalog lub czasopismo ma mieć okładkę o innej gramaturze niż środki.
Podczas oprawy, czyli łączenia okładki ze środkami, całość przycinana jest równo do wybranego formatu. Po kilku dniach środki zaczynają nabierać z powietrza wilgoci i zaczynają wystawać spod okładki o około 1 mm. Wtedy mówimy o efekcie krótszej okładki. Jest to powszechnie spotykane zjawisko, z którym mamy do czynienia w większości prac drukowanych na roli z grubszymi okładkami.
Zobacz więcej: https://www.elanders.pl/blog/offset-druk-rolowy-versus-druk-arkuszowy
Czym jest poprzeczne i poprawne włókno w druku rolowym?
W zależności od ustawień falcerek w danej maszynie rolowej, możemy uzyskać formaty zarówno z poprawnym, jak i z poprzecznym włóknem.
Poprawne włókno w papierze występuje wtedy, gdy przebiega wzdłuż grzbietu książki czy czasopisma. Mówi się wówczas, że kartki papieru dobrze „pracują”. Z kolei o poprzecznym włóknie mówimy, kiedy włókna idą w poprzek grzbietu – wówczas papier pracuje inaczej i jest sztywniejszy. Poprzeczne włókno nie przeszkadza przy oprawie zeszytowej, ale jest odczuwalne przy użytkowaniu książki w oprawie klejonej.
Wielu klientów decyduje się na druk niestandardowego formatu z poprzecznym włóknem z pełną świadomością, ze względu na dużo niższą cenę druku rolowego niż arkuszowego.
Zobacz druk rolowy: https://www.elanders.pl/uslugi/druk-rolowy
Czy efekt poprzecznego włókna występuje w druku arkuszowym?
Przy druku arkuszowym efekt poprzecznego włókna praktycznie nie występuje, ponieważ planując daną pracę, drukarnia zamawia arkusze z odpowiednim kierunkiem włókien – albo wzdłuż krótszego albo wzdłuż dłuższego boku. W przypadku druku rolowego, włókna idą zawsze wzdłuż wstęgi papieru. Nie ma możliwości zamówienia papieru rolowego z innym włóknem.
Czy Elanders informuje klientów, gdy format ma poprzeczne włókno?
W Elanders każdorazowo informujemy klienta, jeśli jakiś format miałby mieć poprzeczne włókno. Wysyłamy wówczas klientowi przykłady prac z poprzecznym włóknem, aby mógł w pełni świadomie podjąć decyzję czy dany format drukować na roli z poprzecznym włóknem czy na arkuszu w dużo wyższej cenie.
Jak właściwie dobrać papier do katalogów?
Do katalogów z dużą ilością zdjęć najlepiej sprawdzi się papier powlekany. W zależności od budżetu jakim dysponuje klient oraz oczekiwanej jakości końcowej katalogu, mamy do wyboru papiery LWC, MWC oraz najwyższej jakości kredę.
Jak właściwie dobrać papier do czasopisma?
W zależności od tematyki czasopisma, grupy docelowej i budżetu mamy do wyboru cała gamę papierów. Kraje skandynawskie uwielbiają białe papiery niepowlekane. Czasopisma ekskluzywne z reguły drukowane są na najwyższej jakości kredzie matowej, a periodyki na tańszych papierach LWC.
Jakiego papieru użyć do druku instrukcji obsługi?
Do produkcji instrukcji obsługi z reguły używany jest papier offsetowy.
Jaki papier zastosować w druku książek?
Do książek rekomendowany jest papier kremowy. Ze względu na komfort czytania, nie poleca się papieru białego, który odbija światło i przeszkadza przy czytaniu.
Jak właściwie dobrać papier do gazetek reklamowych?
Do gazetek reklamowych z reguły używa się papierów o niskiej gramaturze. To mogą być papiery gazetowe, niepowlekane o gramaturze nawet 45g w przypadku produktów spożywczych, gdzie cykl życia gazetki jest krótki lub papiery powlekane 60-70g, gdy zależy nam na lepszej jakości zdjęć np. w gazetkach sieci z branży rtv/agd.
Po czym poznać dobrą drukarnię offsetową?
Jest kilka znaków szczególnych, które powinna posiadać dobra drukarnia offsetowa.
- Elastyczność – elastyczny jak Elanders. To cecha, którą szczególnie często podkreślają nasi klienci. Dotyczy to zarówno terminów dostarczenia plików, jak i technik druku, które oferuje drukarnia.
- Cena – dobór odpowiedniej technologii jest ważny pod względem efektu końcowego, ale i budżetu. Dbamy o optymalizację cen i satysfakcję z wysokiej jakości druku, jaką otrzymują nasi klienci.
- Inwestycje – inwestycje w park maszynowy są kluczowe dla stabilności współpracy. To one gwarantują terminową i jakościową produkcję.
- Bezpieczeństwo – Elanders Polska jest częścią globalnego koncernu Elanders Group. Od ponad 25 lat świadczymy usługi dla wielu znanych na świecie marek.
- Zaangażowani pracownicy – biznes tworzą ludzie. Nasi pracownicy to specjaliści, którzy dbają o klientów na każdym etapie realizacji zlecenia.
- Jakość produkcji – wysoka jakość produkcji to nasz najważniejszy cel.
Więcej o drukarni offsetowej: https://www.elanders.pl/blog/drukarnia-offsetowa
Kiedy oprawa zeszytowa, a kiedy oprawa klejona?
Istnieje wiele sposobów oprawy druku. Oprawę zeszytową najczęściej stosuje się w przypadku instrukcji obsługi, broszur. Oprawa klejona to z kolei najpopularniejsza metoda przy druku książek, czasopism i katalogów, gdzie liczba stron jest większa. Oprawy różnią się też sposobem produkcji.
Zobacz introligatornia: https://www.elanders.pl/uslugi/oprawa
Jakie są najpopularniejsze oprawy druku?
Drukarnia Elanders posiada bogato wyposażoną introligatornię. Dysponujemy liniami do oprawy zeszytowej i klejonej, ale wykonujemy też szereg innych opraw na życzenie.
Najczęściej używane oprawy to zeszytowe zwykłe i oczkowe. W przypadku produkcji dla dzieci stosowane są tak zwane oprawy zeszytowe bezpieczne. Dla katalogów, czasopism i książek używa się opraw klejonych, także typu PUR, które cechują się wyjątkową trwałością.
W naszej drukarni można również zlecić oprawę twardą i spiralną, którą wykonujemy u sprawdzonych podwykonawców. Takie realizacje wykonujemy dla nakładów powyżej 10 tysięcy sztuk.
Co jest konieczne przed przystąpieniem do etapu oprawiania?
Zanim składki trafią na odpowiednią linię oprawy, muszą zostać odpowiednio przygotowane. Najpierw wydrukowane i wysezonowane arkusze są falcowane, czyli składane do odpowiedniego formatu końcowego, tworząc składkę gotową do oprawy. Ponieważ na jednym arkuszu może być umieszczonych wiele okładek, arkusz przed trafieniem do oprawy zostaje pocięty na pojedyncze użytki.
Jak przebiega proces oprawy zeszytowej?
Przy druku rolowym otrzymujemy już gotowe do oprawy składki, bez konieczności ich falcowania. Składki i okładka dostarczane są następnie do linii oprawy zeszytowej lub klejonej. Poszczególne składki umieszczane są na odpowiedniej stacji, a okładka wędruje do osobnej stacji. Składki są pobierane automatycznie ze stacji na linię produkcyjną.
W przypadku oprawy zeszytowej składka umieszczana jest jedna na drugą, a na wierzch dokładana jest okładka. Całość zostaje złączona zszywkami i egzemplarz zostaje docięty do formatu końcowego. Z maszyny otrzymujemy gotowe egzemplarze.
Oprawione prace są następnie pakowane zgodnie z oczekiwaniami klienta i trafiają do magazynu, skąd wysyłane są we wskazane miejsce.
Zobacz introligatornia: https://www.elanders.pl/uslugi/oprawa
Jak przebiega proces oprawy klejonej?
Przy druku rolowym otrzymujemy już gotowe do oprawy składki, bez konieczności ich falcowania. Składki i okładka dostarczane są następnie do linii oprawy zeszytowej lub klejonej. Poszczególne składki umieszczane są na odpowiedniej stacji, a okładka wędruje do osobnej stacji. Składki są pobierane automatycznie ze stacji na linię produkcyjną.
W przypadku oprawy klejonej, składki po zejściu z podajnika umieszczane są obok siebie tworząc blok środków. Następnie blok książki zostaje sfrezowany, czyli ścięty w grzbiecie. Na kolejnym etapie dokładana jest okładka, która jest łączona z blokiem odpowiednim klejem podgrzanym do wysokiej temperatury. Sklejony z okładką blok przemieszcza się po specjalnie wydłużonej taśmie, aby umieszczony w grzbiecie klej miał czas się schłodzić. Na koniec cała książka jest przycinana do ostatecznego formatu.
Oprawione prace są następnie pakowane zgodnie z oczekiwaniami klienta i trafiają do magazynu, skąd wysyłane są we wskazane miejsce.
Zobacz introligatornia: https://www.elanders.pl/uslugi/oprawa
Co stanie się, jak umieścimy składki na innej stacji?
Każda składka ma swoją przypisaną stację. W przypadku pomyłki i umieszczenia niewłaściwej składki do innej stacji, czytnik kodów kreskowych, umieszczony w linii produkcyjnej, wyłapie niewłaściwą składkę i cały egzemplarz zostanie automatycznie usunięty z maszyny.
Czym wyróżnia się drukarnia Elanders od konkurencji?
Współpracujemy z wieloma wydawcami zarówno na rynku polskim, jak i na rynku europejskim. Jesteśmy sprawdzonym i cenionym dostawcą wysokiej jakości wydruków offsetowych. Dostarczamy m.in. komponenty poligraficzne do największych fabryk zlokalizowanych w całej Polsce. Naszymi Klientami są zarówno zakłady produkcyjne firm kosmetycznych, jak i fabryki wiodących na rynku producentów sprzętu RTV/AGD czy elektronarzędzi. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z firmami produkcyjnymi oraz realizacja dostaw Just In Time, plasują nas na pozycji lidera na rynku dostawców instrukcji w Polsce.
Elanders to:
- Jedna z największych drukarni offsetowych i cyfrowych w Polsce
- 25 lat doświadczenia
- Część międzynarodowego koncernu Elanders Group z ponad stu letnią tradycją
- 20 krajów na 4 kontynentach
- 7 tysięcy pracowników
- nowoczesny park maszynowy
- druk rolowy 48 mln składek/miesięcznie
- druk cyfrowy 42 mln stron /miesięcznie
- druk arkuszowy 24 mln arkuszy/miesięcznie
- Doskonała jakość
- Profesjonalna obsługa
- Terminowe dostawy
Więcej o drukarni: https://www.elanders.pl/o-drukarni