Prepress

Prepress oznacza procesy przeddrukowe lub przygotowanie do druku.

Przed uruchomieniem maszyny drukarskiej muszą być wcześniej dokonane odpowiednie przygotowania. Co zatem należy rozumieć pod słowem Prepress (preprint)?

Projekt bez tytulu 62

Prepress obejmuje pełne, profesjonalne przygotowanie, jak też przetworzenie oryginału do postaci już gotowej do druku. Do procesów przeddrukowych możemy zaliczyć m.in.:

  • przygotowanie ilustracji,
  • skanowanie (digitalizacja materiałów tekstowych/rysowanych/fotograficznych/graficznych),
  • drukowanie/opracowywanie graficzne,
  • ręczna /zautomatyzowana obróbka danych (obrazu, tekstu)
  • przygotowanie form drukowych/ plików cyfrowych
  • przygotowanie odbitek próbnych,
  • naświetlenie płyty,
  • opracowanie tekstów – łamanie/skład,
  • naniesienie właściwych zmian,
  • każda czynność dotycząca przygotowania maszyny do wydruku.

 

Prepress to swego rodzaju kontrola plików – zadbanie o każdy detal wyrobu poligraficznego. Dzięki temu mamy gwarancję, że cały proces drukarski przebiegnie bez żadnych błędów czy modyfikacji. To bardzo usprawnia działanie – pomaga w sporządzeniu wydruków próbnych, naniesieniu korekt oraz zatwierdzeniu materiału do druku. Tym samym mamy pewność, że do produkcji trafią wyłącznie pliki poprawne, zoptymalizowane dla konkretnego procesu technologicznego.

 Projekt bez tytulu 63

Przygotowalnia offsetowa Elanders – Prepress

Nasze studio pracuje na kompleksowym systemie firmy Kodak. Do wykonania płyt posiadamy dwie linie CTP. W celu wygody i bezpieczeństwa naszych Klientów, zaimplementowaliśmy kluczowe rozwiązanie, jakim jest zapewnienie bezpiecznego i szybkiego dostępu do systemu, tj. za pomocą standardowej przeglądarki internetowej. Dzięki temu Klienci mają możliwość łatwego użytkowania, jak również stałego dostępu (24 h/dobę). Komfort związany z wysyłaniem plików za pośrednictwem Internetu, równocześnie usprawnia działanie – niezwłocznie zostaje uruchomiony automatyczny proces wstępnej obróbki materiału. Zautomatyzowana weryfikacja poprawności przesłanych plików tekstowych i ilustracyjnych oraz przygotowanie wersji odpowiedniej do wydruku, to istotna zaleta naszego rozwiązania. Inną stanowi możliwość akceptacji plików przez Klienta dosłownie od ręki – w dowolnym miejscu i czasie.

 

Technologia CTP

To metoda, która umożliwia uzyskanie formy drukowej poza maszyną przeznaczoną do druku. CTP polega na naświetleniu płyt offsetowych (form drukowych) z plików PDF. Ważnym atutem tej technologii jest szczególna dokładność każdego parametru związanego z jakością oraz ogólnym montażem całości. CTP przyczynia się także do skrócenia całego cyklu dotyczącego przygotowania formy drukowej – jej montażu na maszynę oraz wszelkich regulacji maszyny. Naświetlenie odbywa się za pomocą specjalistycznych naświetlarek. Płyty CTP są naświetlane w naświetlarkach dostosowanych do odpowiedniego rodzaju płyt. W technologii CTP cały proces rozpoczyna się od komputera a kończy na offsetowej formie drukowej.

 

Złożenie zamówienia a Prepress

Na początku klient składa zamówienie. Za pomocą drogi elektronicznej przesyła materiały w postaci plików PDF, które mają zostać przeniesione na nośnik papierowy. Zamawiający razem z doradcą ustala wszelkie szczegóły – rodzaj papieru, format, liczbę egzemplarzy, sposób zadruku itp. Wówczas, dokonują również wyboru najlepszej techniki drukarskiej i zostaje oszacowany koszt.  Zanim materiały zostaną poddane procesowi drukowania, zamawiający weryfikuje prace i zatwierdza, jeśli wszystkie wymagania i oczekiwania zostały spełnione materiały trafiają do realizacji. Faza Prepress jest niezwykle ważna, to od niej zależy satysfakcja klienta z ostatecznego efektu. Po Prepress kolejnym etapem jest press, czyli drukowanie.

Skontaktuj się z nami!

Telefonicznie

+48 23 662 23 16