Drukarnia przyjazna dla środowiska

Drukarnia przyjazna dla środowiska – Zielona drukarnia

Dbanie o środowisko stało się niezbędnym elementem działalności firm w każdej branży. Jako część szwedzkiej grupy Elanders przykładamy dużą rolę do ekologii. Dotyczy to zarówno składu farb, pochodzenia surowców, a także wykorzystania papieru z recyklingu.

Zacznijmy od tego czym jest recykling? Recykling, czyli czynności i procesy zmierzające do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadu – w naszym przypadku – papieru. A jak to wygląda w praktyce?

Makulatura może mieć swoje drugie życie!

Wobec aktualnych możliwości technologicznych, szacuje się, że włókna wtórne mogą być przerabiane, z zachowaniem jakości, trzy- lub czterokrotnie. Aby tak mogło się zadziać makulatura musi przejść proces sortowania w firmach, które zajmują się tym profesjonalnie. Sortownia to miejsce gdzie makulatura zostaje pozbawiona zanieczyszczeń nie papierniczych np. odpadów z tworzyw sztucznych, metali, odpadów drewnianych. Posortowana na odpowiednie odmiany jakościowe zostaje sprasowana w specjalnych maszynach belujących, gdzie jedna bela może ważyć od 0,9t do 1,4t. W takiej postaci jest dostarczana do papierni, a tam powtórnie przerabiana.

Każda papiernia ma swój profil produkcyjny. Makulatura dostarczona do papierni może uzyskać swoje drugie życie stając się na nowo kartonem, tekturą, papierem do druku i pisania, papierem gazetowym lub bibułką higieniczną czyli papierem toaletowym, ręcznikiem, czy chusteczką. Makulatura, aby stać się pełnowartościowym papierem jest poddawana w papierni wielu procesom, m.in rozwłóknianiu do tzw. pulpy. Następnie  podlega oczyszczaniu wstępnemu, mechanicznemu, odbarwianiu, a nawet bieleniu. Wszystko w zależności od tego, w produkcji jakich papierów specjalizuje się papiernia. Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można od 700 do 900 kg papieru. Resztę stanowią wypełniacze oraz słabe włókna, którym nie udało się nadać kolejnego życia. Odpad ten jest spalany lub ląduje na wysypisku.

Dlaczego tak ważne jest wykorzystanie papieru z recyklingu?

Pozyskiwanie papieru to duże obciążenie dla środowiska – wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia aż 17 drzew! Zużytego papieru nie da się co prawda zamienić w drzewo, ale jego wtórne wykorzystanie zapobiega wycięciu kolejnych drzew. Papier rozkłada się od 3 do 5 miesięcy. Każde 100 kg papieru to dwa drzewa średniej wielkości. Każde drzewo produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób. Warto o tym pomyśleć!

Światowa produkcja papieru wynosi rocznie ponad 300 mln ton. Uzyskanie tak ogromnych ilości papieru bez stosowania recyklingu miałoby tragiczne skutki!

W pracy drukarni wykorzystujemy nie tylko papier z recyclingu, ale dbamy także o stosowanie papieru pochodzącego z certyfikowanych źródeł (certyfikat FSC). Dodatkowo,  ograniczamy zużycie farb oraz wyeliminujemy rozpuszczalniki i mieszaniny zawierające w swoim składzie niebezpieczne substancje. Odpowiedzialność za otoczenie naturalne potwierdza Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem, który obowiązuje w Elanders od 2006 roku.

Chcesz razem z nami dbać o środowisko? Podczas kontaktu z naszym działem handlowym wspomnij, że chcesz wykorzystać papier z recyklingu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić swoje pieniądze, a co najważniejsze pomożesz chronić otaczającą nas przyrodę.