Verkort omslageffect

Druk rolowy jest najbardziej popularną i najlepszą metodą druku dla wysokich nakładów. A co jeśli chcemy połączyć różne metody wydruku, aby uzyskać oryginalny wygląd publikacji? Czy jest coś, co mogłoby nas zaskoczyć?

Decydując się na rolowy heatset, musimy zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia efektu skróconej okładki. Oznacza to, że okładka może być krótsza od środków o około 1 mm w przypadku połączenia dwóch technologii druku: rolowego heatsetu i druku arkuszowego.

Kiedy występuje efekt skróconej okładki?

Jeśli nasze czasopismo czy katalog ma mieć okładkę o innej gramaturze niż środki, np. kreda 250 g i do tego planujemy jeszcze uszlachetnienia np. lakier UV, to musimy taką okładkę wydrukować na maszynach arkuszowych. Środki natomiast drukujemy na roli, gdzie papier przechodzi przez piec suszący i pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się. Podczas oprawy czyli łączenia okładki ze środkami, całość przycinana jest równo do formatu.

Po upływie kliku dni środki wchłaniają wilgoć z powietrza i zaczynają wystawać spod okładki o około 1 mm. Wówczas mówimy właśnie o efekcie krótszej okładki. Jest to powszechne zjawisko i spotykane w większości prac drukowanych na roli z grubszymi okładkami.

Nasza rada!

  1. Nie należy przejmować się efektem skróconej okładki, ale warto mieć świadomość jego istnienia.
  2. Drukarnia powinna poinformować na etapie zapoznawania się ze specyfikacją o możliwości wystąpienia efektu krótszej okładki.
  3. Nie bójmy się zadawać pytań podczas składania zamówień. Im bardziej szczegółowe informacje zawarte w ofercie tym szybsza realizacja bez późniejszych problemów po otrzymaniu finalnego produktu.