Na czym polega kontrola jakości druku?

Kontrola jakości i powtarzalność druku

Jako wydawca czy marketingowiec dbasz oto, aby czasopisma i katalogi zawsze trzymały standard, miały te same parametry i określoną jakość druku. Aby każde kolejne wydanie było tak samo dobre. A czy wiesz jak dba o to drukarnia? Poznaj tajniki kontroli jakości, które zapewniają powtarzalność druku.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega kontrola jakości druku
  • Jakie są etapy kontroli jakości
  • Czym jest kontrola wizualna
  • Co gwarantuje powtarzalność druku

Kontrola jakości druku, na czym polega

Zastanawiasz się, czy drukarnia zadba o odpowiednie przygotowanie zamówionego przez Ciebie wydruku? Nie musisz się martwić jeśli drukarnia ma wdrożoną wieloetapową kontrole jakości druku. Co to oznacza w praktyce? Na każdym etapie produkcji, począwszy od przygotowania impozycji w dziale Pre-Press, poprzez naświetlanie płyt, druk, oprawę, pakowanie aż do wysłania gotowego produktu, dbamy o kontrolę jakości wydruku. Efekt? Dostarczamy wyrób zgodny z przyjętymi normami  i specyfikacjami technicznymi. Dodatkowo, zgodnie z filozofią eko minimalizujemy niekorzystny wpływ na środowisko.

ZOBACZ VIDEO:

Etapy kontroli jakości druku

Cały etap kontroli jakości druku podlega ściśle określonym warunkom. Podczas procesu weryfikacyjnego możemy wyróżnić trzy kluczowe etapy:

  1. Sprawdzenie parametrów zlecenia – w przypadku kiedy któryś z zapisów specyfikacji jest niejasny to koniecznie trzeba dopytać opiekuna klienta o szczegóły, tak abyś jako klient mógł uniknąć wszelakich niespodzianek.
  2. Weryfikacja rodzaju i ilości surowca – w tej sytuacji warto zapamiętać, że produkt końcowy, który otrzymasz będzie się różnić w zależności od wykorzystania danej techniki druku, maszyny czy też rodzaju papieru.
  3. Skontrolowanie maszyn – ten etap polega na ocenie poprawności wykonania montażu oraz przygotowania płyt.

PRZECZYTAJ: 5 najczęściej popełnianych błędów w plikach do druku

Kontrola wizualna druku

Kontrola wizualna jest jednym z etapów kontroli druku. Polega ona na sprawdzeniu przez maszynistów jakości odbitek podczas produkcji. Kontroli podlega pasowanie, kolorystyka, ale też sprawdzenie odbitek pod kątem zabrudzeń bądź też błędów. Oczywiście maszyny posiadają wbudowany automatyczny system pomiar koloru, jednak maszyniści dodatkowo weryfikują jakość za pomocą ręcznych systemów pomiarowych.

Powtarzalność druku

Powtarzalność druku jest możliwa dzięki przetrzymywaniu poprzednich zleceń w pamięci maszyny drukującej. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób możesz powtórzyć swoje zlecenie z takimi samymi parametrami jak wcześniej. W takiej sytuacji za punkt odniesienia przyjmuje się wzór poprzedniej produkcji. Głównym motywem przewodnim oceny poprawności wydruku są tak zwane proofy kolorystyczne klienta bądź też wykonane w drukarni na indywidualne zamówienie.