Jak przygotować rozkładówkę

JAK PRZYGOTOWAĆ ROZKŁADÓWKĘ DO OPRAWY KLEJONEJ? Idealne rozkładówki pod druk!

TEKST EWA MOŚCICKA KONSULTACJA KRZYSZTOF PIETRASIK

Przygotowanie materiałów do oprawy klejonej staje się wyzwaniem, gdy chcemy  na rozkładówce  umieścić zdjęcie, które przechodzi z jednej strony na drugą.  Co zrobić, by było dobrze widoczne?

Modelka bez ucha, samochód bez kierowcy, palma ze znikającym pniem – to tylko niektóre przypadki… pewnej wpadki. Nieprofesjonalnie przygotowane zdjęcie, które przechodzi  ze strony na stronę, może zniweczyć cały zamysł graficzny,  a tym samym np. zepsuć piękną reklamę prestiżowego produktu. Oprawa klejona wymaga odpowiedniego przygotowania layoutu.

PRZYGOTOWANIE TEKSTU DO ROZKŁADÓWKI

Ramki z tekstem nie nastręczają problemów, ponieważ wystarczy je odsunąć od grzbietu. Jeśli publikacja będzie miała dużą objętość, lepiej ramki od razu rozplanować z większej odległości od wewnętrznej krawędzi rozkładówki. Zapewnijmy też odpowiednią odległość literom, jeżeli tytuł ma być podzielony na dwie strony. Najlepiej po prostu unikać takich rozwiązań w layoucie, ale jeżeli jest to konieczne – zachowajmy odpowiednie odstępy.

JEDNO ZDJĘCIE – DWA ZDJĘCIA

Chcąc zamieścić zdjęcie, które przechodzi przez dwie strony w publikacji z klejonym grzbietem, musimy tak naprawdę wstawić do layoutu dwie ramki – jedną na lewej stronie i jedną na prawej. W każdą z ramek importujemy ten sam plik graficzny, ustawiając zdjęcia tak, by po wrzuceniu składały się w jeden kadr.

ROZSUNIĘCIE OBRAZU 

Przygotowując dalej layout do druku, musimy odsunąć od siebie motyw – nie przesuwamy  całych ramek, a jedynie kadr w nich, by odsunąć  go od wewnętrznej krawędzi. Po tym zabiegu w pliku będziemy widzieć powtarzający się fragment zdjęcia. Standardowo fotografię przesuwa się o 5 mm, można jednak dopytać w drukarni  lub introligatorni, czy ze względu na objętość  publikacji powinniśmy przyjąć inną wartość.

WAŻNY SPAD

Rozsunięcie zdjęć nie może spowodować tego, że po wewnętrznej stronie rozkładówki na całej wysokości zdjęcia pojawi się biały pas. Fotografie drukujemy na spad. Wtedy po połączeniu w oprawie klejonej mamy zawsze pewność,  że na środku nie pojawi się nagle niechciany paseczek. Po sklejeniu powtórzony motyw  zejdzie się tak, że utworzy jedno pełne zdjęcie  bez żadnego ubytku w kadrze.