Atramentowe wstęgi

Aby zadrukować w kolorze ponad kilometr papieru z roli, maszyny inkjetowe potrzebują niecałe dziewięć minut. To doskonałe rozwiązanie dla firm i wydawnictw, które potrzebują wydrukować szybko i w niskich nakładach katalogi, broszury i czasopisma, niewymagające jakości offsetu. Druk cyfrowy inkjetowy powoli staje się alternatywą dla zbyt drogiego dla małych nakładów offsetu, pozwalając na uzyskanie korzyści finansowych zleceniodawcom.

Dla kogo ta technologia druku cyfrowego inkjetowego?

Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, kiedy mamy do wydrukowania czterokolorowe czasopisma, katalogi lub foldery w nakładach od kilku do kilkuset egzemplarzy. To rozwiązanie jest idealne szczególnie dla dużych objętościowo publikacji np. 700-800 stronnicowych katalogów potrzebnych nam w kilkudziesięciu egzemplarzach. A jeśli dodatkowo musimy mieć te katalogi szybko, to inkjet jest doskonałym rozwiązaniem.

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że jakość takiego druku odbiega od tego, co oferuje offset, ale jest na tyle poprawna, że jeśli nie chodzi o albumy z pięknymi zdjęciami, będziemy z tej opcji zadowoleni. Lider na rynku, czyli firma HP, uważa, że wszystko, co może być wydrukowane cyfrowo, będzie w przyszłości drukowane w tej właśnie technologii.

Co jeszcze daje druk cyfrowy inkjetowy?

Nie zapominajmy, że mimo zmiany podłoża drukarskiego na papier z roli przeznaczony do druku inkjetowego, ta technologia zachowuje nadal swoją specyfikę ze szczególnym uwzględnieniem personalizacji druku, czego nie może zapewnić druk offsetowy. Nasze katalogi, foldery i broszury mogą mieć niepowtarzalne elementy.

Kiedy prosić o kalkulację na ten rodzaj druku?

Jeśli mamy do wydrukowania kilkadziesiąt katalogów na najbliższe targi, chcemy, by miały inne elementy niż nasze standardowe druki informacyjne i reklamowe, lecz przedstawiały całą ofertę produktową, którą dysponuje firma – a jest tego sporo, wtedy warto pokusić się o kalkulację zlecenia w technologii inkjetowego druku cyfrowego.

Drukarnia Elanders dysponuje kilkoma maszynami do inkjetowego druku cyfrowego HP T230 Color Inkjet Web Press, które pozwalają na szybką realizację niskonakładowych, spersonalizowanych zleceń dla klientów w całej Europie. Druk inkjetowy realizowany jest przez Elanders w oddziałach w Niemczech i Szwecji, gdzie maszyny do inkjetowego druku cyfrowego są połączone w jednym ciągu technologicznym z maszynami do oprawy klejonej o możliwościach oprawy publikacji nawet do 1700 stron objętości.

 

Zalety druku cyfrowego inkjetowego:

  • szybka realizacja zleceń;
  • przygotowanie druku trwa bardzo krótko;
  • brak kosztów przygotowania do druku formy drukarskiej, która jest w offsecie;
  • duża prędkość druku;
  • możliwość personalizacji wydruków czyli nadawania każdej odbitce indywidualnego numeru seryjnego, stosowanie list adresowych, itp.
  • archiwizacja i ponowny druk są proste, szybkie i co bardzo ważne – powtarzalne;
  • otrzymywanie gotowego produktu w jednym cyklu produkcyjnym

Wady druku cyfrowego:

– jakość druku cyfrowego inkjetowego jest zauważalnie gorsza od offsetu – szczególnie w zdjęciach dużego formatu i pełnych kryciach zwanych aplami;

– ograniczona możliwość wyboru papierów

– koszty druku cyfrowego pozwalają obecnie drukować nakłady od jednej do kilkuset sztuk dla identycznej odbitki, gdyż przy większych nakładach wciąż bardziej opłacalny jest offset.