Czy druk rolowy offsetowy jest tańszy niż druk arkuszowy?

Przygotowanie do druku katalogu czy czasopisma wymaga wiedzy. Jak ma być złożony plik, jaki papier wybrać oraz jaki druk do tego wykorzystać. Czy lepszy będzie druk rolowy, a może arkuszowy? Co ma wpływ na cenę druku? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czym jest druk offsetowy i na jakie kategorie się dzieli?
  • Jaka jest różnica w prędkości druku rolowego i arkuszowego?
  • Efekt końcowy – różnice dotyczące oprawy
  • Koszty druku rolowego i arkuszowego
  • Czy druk rolowy offsetowy jest tańszy niż druk arkuszowy?

Czym jest druk offsetowy?

Offset, czy też druk offsetowy jest jedną z najpopularniejszych technik ówczesnego druku. Jest to przemysłowa odmiana druku płaskiego, w którym to obraz z płaskiej formy, powierzchni drukowej (tak zwanej płyty), jest przenoszony na podłoże drukowe. Natomiast samo podłoże drukowe oznacza, że ten obraz jest przenoszony albo na wstęgę papieru z roli bądź też na arkusz papieru przy pomocy cylindra pośredniego. W druku offsetowym istnieje również rozróżnienie na druk arkuszowy oraz na druk zwojowy, zwany rolowym.

Impression à feuilles

Impression à feuilles jest pierwszym z rodzajów druku offsetowego. Jest to proces przenoszenia danego obrazu z płaskiej formy drukowej (zwanej płytą) na odpowiednie podłoże – w tym przypadku na arkusz papieru. Odbywa się to za pomocą cylindra pośredniego skąd trafia na papier.

Impression offset sur rotative

W przypadku druku rolowego offsetowego obraz trafia nie na arkusz, a na wstęgę papieru. Wyróżniamy dwa rodzaju druku rolowego: heatset i coldset. Pierwszą jest tak zwany heatset, który oznacza, że farba utrwalana jest poprzez wsiąkanie w papier, a później jest odparowywana w wysokich temperaturach (tunel suszący). Dzięki tej formule suszenia, technologia heatset świetnie nadaje się do czasopism i katalogów, które wymagają druku o wysokiej jakości. Dla odmiany w przypadku coldset farba utrwalana jest tylko poprzez wsiąkanie w papier, bez tunelu suszącego. Ponadto coldset bezkonkurencyjnie sprawdza się przy druku gazet reklamowych czy też instrukcji obsługi.

Prędkość druku

Rola i arkusz różnią się także pod względem prędkości druku. Maszyna rolowa drukuje z prędkością od 35 000 do nawet 55 000 składek na godzinę. Natomiast maszyna arkuszowa drukuje około 10 000 składek na godzinę. Z tego wynika, że druk rolowy jest  blisko 5 razy szybszy niż druk arkuszowy. I choć w drukarni Elanders posiadamy maszynę Heidelberg Speedmaster, która potrafi wydrukować 18 tysięcy arkuszy na godzinę, mimo wszystko, nadal jest to wciąż 3-krotnie wolniejsza od maszyny rolowej.

Efekt końcowy – oprawa

Efektem końcowym, który otrzymujemy przy druku rolowym jest poskładana i przycięta do pożądanego formatu składka, która jest już w pełni gotowa do oprawy. W tym wypadku, proces falcowania i suszenia owej składki jest eliminowany, a co za tym idzie i cena jest niższa. W przypadku druku arkuszowego produktem końcowym jest niesfalcowany arkusz papieru. Oznacza to, że ten materiał musi jeszcze wyschnąć i dopiero wtedy może być falcowany do ostatecznego formatu, przez co proces przygotowania składek do oprawy wydłuża się.

ZOBACZ VIDEO: NAJPOPULARNIEJSZE OPRAWY DRUKU

Koszty związane z produkcją

W przypadku druku offsetowego rolowego mamy do czynienia z niższymi kosztami papieru, dużą wydajnością druku oraz falcowaniem w jednym tylko procesie technologicznym. To wiąże się z niższymi kosztami produkcyjnymi niż w przypadku druku offsetowego. W obydwu przypadkach ważnym aspektem jest nakład. Aby można było zakwalifikować dany druk na rolę, należy pamiętać, że nakład czasopism czy katalogów musi być wyższy niż 15-20 tysięcy. Niższy zakład będzie kierowany do druku arkuszowego.