Zalety druku rolowego

5 ZALET ROLOWEGO DRUKU HEATSETOWEGO, KTÓRE PRZEKŁADAJĄ SIĘ NA NIŻSZĄ CENĘ

TEKST BEATA KRYNICKA

Offset heatsetowy pozwala na wydrukowanie dużych nakładów dobrej jakości katalogów lub magazynów w relatywnie niskiej cenie. Kiedy zdecydować się na tę metodę i jakie są jej główne zalety?

Heatset jest odmianą rolowego druku offsetowego, którego charakterystyczną cechą jest to, że w procesie produkcyjnym, przy bardzo wysokiej prędkości druku, farba utrwalana jest przez wsiąkanie w papier i następnie przez odparowywanie jej w piecu w wysokich temperaturach. Jakie korzyści niesie ze sobą wybór tej technologii i skąd bierze się jej niższa cena?

1. PAPIER W ROLI JEST TAŃSZY W ZAKUPIE

Heatset pozwala na wykorzystanie do druku bardzo zróżnicowanych rodzajów papieru. Jedynym ograniczeniem jest grubość podłoża – na maszynach heatsetowych raczej nie użyjemy papieru grubszego niż 130 gsm ze względu na falcowanie bezpośrednio w maszynie. Jeśli chodzi o jakość papieru, to można drukować zarówno na papierach niepowlekanych jak i powlekanych, od papierów gazetowych po najlepszą jakościowo kredę.

ZOBACZ VIDEO: Dlaczego druk rolowy jest tańszy?

2. BARDZO WYSOKA PRĘDKOŚĆ DRUKU

Maszyny heatsetowe drukują z prędkością od 35 do 55 tysięcy składek na godzinę. Jest to możliwe, ponieważ zaraz po naniesieniu farby, papier przechodzi przez piec, gdzie wydruk poddawany jest suszeniu w wysokiej temperaturze. W ten sposób czas druku się skraca, a im krótszy czas druku, tym niższa cena w kalkulacji kosztów danego projektu.

3. ELIMINACJA DODATKOWYCH PROCESÓW

Dzięki rozbudowanym funkcjom rolowych maszyn heatsetowych możliwe jest wyeliminowanie dodatkowych procesów, co znacznie skraca czas realizacji zlecenia. Z maszyny rolowej heatsetowej wychodzą gotowe składki, które mogą od razu trafić do oprawy introligatorskiej. To idealna opcja przy druku dużych nakładów materiałów poligraficznych. A skoro wiemy, że falcowanie nie jest osobnym procesem, tylko całość odbywa się w jednym ciągu technologicznym, to ten proces nie kosztuje nas – jako klientów – nic dodatkowo.

4. MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA GOTOWEGO PRODUKTU

Niewątpliwym plusem druku heatsetowego jest opcja otrzymania gotowego produktu, który schodzi bezpośrednio z maszyny. Jeżeli składamy zlecenia na druk folderów lub cienkich klejonych broszur, to takie właśnie pozycje mogą być wykonane w czasie jednego cyklu produkcyjnego, do którego wykorzystana zostanie technologia heatsetu z możliwością klejenia w grzbiecie w jednym ciągu technologicznym.

5. TYLKO ŚREDNIE I WYSOKIE NAKŁADY

Druk rolowy heatsetowy – mimo bardzo dużej prędkości druku – doskonale nadaje się do produkcji wysokiej jakości materiałów poligraficznych, jakimi są magazyny, katalogi, foldery ofertowe i reklamowe oraz pozycje książkowe. Musimy jednak pamiętać, że do realizacji zlecenia na maszynie rolowej konieczne jest zamówienie odpowiedniego nakładu. Żadna drukarnia nie wrzuci na maszynę rolową pracy o nakładzie 5 tys. szt., ponieważ nie byłoby to ekonomiczne zarówno z punktu widzenia zlecającego, jak i drukarni.

Magazyn drukarni Elanders. Printing&More nr 2

Zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu oraz do zapoznania się z naszymi usługami.