Druk cyfrowy – kiedy się opłaca? Jakie są jego rodzaje?

Digitale druk

Druk cyfrowy to technika używana już od wielu lat, jednak wciąż opracowywane są nowe technologie, które mają usprawnić cały proces drukowania oraz uczynić go lepiej dostosowanym do potrzeb różnych użytkowników. Chociaż drukarnia Elanders specjalizuje się w wysokonakładowym druku offsetowym, to w ofercie dostępne są także nisko- i średnionakładowe wydruki cyfrowe technologią laserową. Druk cyfrowy ma kilka niewątpliwych zalet i zastosowań, w których jest niezastąpiony – właśnie o tym przeczytać można w poniższym artykule.

Druk cyfrowy – co to jest?

Druk cyfrowy pod to pod wieloma względami przeciwieństwo tego, co oferuje druk offsetowy. Przede wszystkim drukowanie cyfrowe oznacza, że nie mamy do czynienia z formą drukarską ani innymi fizycznymi nośnikami, a cały proces odbywa się na podstawie danych wejściowych pochodzących z nośnika cyfrowego lub bezpośrednio z komputera. Z tego powodu, gdy w druku offsetowym czas realizacji zlecenia i wcześniejszego przygotowania samego urządzenia drukującego może być dość długi, w wariancie cyfrowym można uzyskać efekt niemal od ręki. Dodatkowo istnieje możliwość modyfikacji danego zamówienia po wykonaniu danej partii, co przy druku offsetowym byłoby czaso- i kosztochłonne.

Zalety druku cyfrowego

Jak już wspomniano, druk cyfrowy jest szybki i elastyczny, ma jednak jeszcze więcej zalet:

  • niskie koszty jednostkowe przy małych nakładach;
  • opcja wprowadzania modyfikacji i przerwania produkcji w każdej chwili
  • możliwość druku 1 egzemplarza np. próbnego;
  • możliwość personalizacji.

Warto wspomnieć, że druk cyfrowy może wyróżniać się także wieloma innymi atutami (chociaż ma on też słabe strony) w zależności od konkretnej użytej technologii.

Do czego wykorzystuje się druk cyfrowy w Elanders?

Ze względu na swoje właściwości, druk cyfrowy jest wykorzystywany przede wszystkim przy wydrukach niskonakładowych, przy których liczy się duża elastyczność, szybkość produkcji i dostawy. Elanders jako jedna z największych drukarni w Polsce wykorzystująca technologię offsetowego druku rolowego i arkuszowego proponuje swoim Klientom także wydruki w technologii cyfrowej – laserowej. Mowa o wydrukach 1+1 (czyli zadruk dwustronny jednokolorowy) instrukcji obsługi wydawanych w krótkich seriach, przy niewielkich nakładach i częstych, codziennych zamówieniach. Drukarnia Elanders oferuje druk cyfrowy klientom do stałej współpracy a cała współpraca zautomatyzowana.

Instrukcje obsługi stanowią niezbędny komponent dodawany do opakowań różnorodnych produktów na etapie pakowania. Niedostarczenie do fabryki partii instrukcji na czas, generuje niezwykle kosztowne przestoje w pracy fabryki. Nie wystarczy zatem sam szybki wydruk instrukcji, ale konieczne jest także odpowiednie zorganizowanie procesu logistycznego i sprawnej komunikacji między drukarnią a fabryką – poprzez automatyczny pobór plików do wydruku, czy automatyczną wymianę dokumentów. To właśnie przy tego rodzaju działalności niezbędne jest połączenie odpowiednich możliwości technicznych i doświadczenia. Współpraca z odbiorcą wydruków o bardzo specyficznych i rozbudowanych potrzebach wymaga niezwykle elastycznego podejścia.

Rodzaje druku cyfrowego

Chociaż podstawowa zasada działania (drukowanie na bazie wzorca cyfrowego) jest podobna we wszystkich rodzajach druku cyfrowego, to podczas samego procesu drukowania wykorzystuje się różne, mniej lub bardziej złożone technologie. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

Elektrofotografia – druk laserowy

Choć nazwa tej metody może nie brzmieć znajomo, jest to nic innego, niż spotykany w klasycznych kserokopiarkach druk z użyciem lasera. Jak on działa? Proces jest dość złożony i opiera się o kilka zjawisk fizycznych.

Obracający się bęben światłoczuły zostaje naelektryzowany przez elektrodę, a następnie naświetlony laserem w określonych przez kontroler wydruku miejscach. W ten sposób w tych punktach zmienia się ładunek elektrostatyczny, co pozwala na przylgnięcie tam cząsteczek tonera. Toner jest rozprowadzany specjalnym walcem i gdy znajduje się już w odpowiednim miejscu, przy obracającym się bębnie podawana jest kartka. Podczas każdego obrotu kolejna elektroda rozładowuje ładunek elektrostatyczny i w ten sposób toner opada na kartkę w precyzyjnie określonych miejscach. Pozostaje utwardzić toner poprzez wysoką temperaturę i nacisk. Wydruk jest gotowy.

Efektem jest trwały, wysokiej jakości wydruk, który powstaje błyskawicznie. Mimo to ta technologia druku sprawdza się lepiej przy małych nakładach, chociażby ze względu na koszt tonerów. Z tego też powodu znajduje zastosowanie przede wszystkim w biurach, szkołach i innych miejscach niewymagających druku w dużych nakładach.

Inne rodzaje druku cyfrowego

Chociaż Elanders stosuje druk laserowy, to istnieją także inne specyficzne rodzaje druku cyfrowego. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny jest jedną z najpopularniejszych obecnie metod druku cyfrowego. Wyróżnia się tym, że świetnie sprawdza się przy nadruku na materiałach, a zwłaszcza na poliestrze. Produkcja koszulek czy innych przedmiotów ozdobionych wybranym wzorem – to najczęstsze zadanie, przy którym sprawdza się druk sublimacyjny.

Zgodnie z nazwą druk sublimacyjny opiera się o zjawisko przechodzenia barwnika bezpośrednio ze stałego do gazowego stanu skupienia. Barwnik taki znajdujący się na tzw. papierze transferowym jest pod wysoką temperaturą dociskany do docelowego obiektu. Powstały gaz wnika w samą strukturę przedmiotu, zatem druk taki jest szczególnie trwały, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymywanie się barw. Niestety drukowanie na przedmiotach innych niż materiałowe wymaga zastosowania specjalnego lakieru poliestrowego.

Druk DTG

Zwany także drukiem bezpośrednim, druk DTG jest względnie nową technologią, która stanowi lepszej jakości alternatywę dla sitodruku. Podobnie jak przy drukowaniu sublimacyjnym nadruki trafiają przede wszystkim na odzież lub materiały reklamowe wykonane z tkaniny. Farba drukarska, również zgodnie z nazwą technologii, jest nakładana bezpośrednio na materiał, wnikając w jego strukturę. Efektem jest świetne odwzorowanie barw i ich trwałość, niestety metoda nie nadaje się do drukowania w większym nakładzie.

Druk termiczny

Drukarki termiczne należą do tej samej grupy co popularne niegdyś drukarki igłowe. Ich zasada działania opiera się o nagrzewanie specjalnego papieru termicznego przez element zwany głowicą. W ten sposób określone fragmenty papieru stają się zaczernione. Jest to metoda niezwykle szybka i pozwalająca na druk w sporym nakładzie. Ze względu jednak na monochromatyczność, tej technologii druku używa się przede wszystkim do wydruku paragonów, pokwitowań lub biletów. Wydruk jest niestety bardzo nietrwały.

Druk termotransferowy

Metoda podobna do druku termicznego, jednak poza wysoką temperaturą używa się w niej także docisku oraz specjalnej kalki barwiącej. Efekt to etykiety zauważalnie wytrzymalsze niż standardowe, a dodatkowo można drukować je nawet na folii, ale też na papierze czy tekstyliach. Tego rodzaju druku używa się tam, gdzie potrzebna jest duża liczba etykiet odpornych na warunki zewnętrzne.

Druk cyfrowy – czy warto?

W przypadku druku cyfrowego można mówić o opłacalności w przypadku, gdy nakład jest niski, a terminy krótkie. Właśnie dlatego jest to technika stosowana w przypadku instrukcji obsługi lub przy wydrukach potrzebnych natychmiastowo. Po przeciwnej stronie znajdują się wydruki wysokonakładowe, przy których druk cyfrowy jest zupełnie nieopłacalny, ustępując na tym polu drukowi offsetowemu.

FAQ:

1. Jaki druk jest najbardziej opłacalny przy większych nakładach, a jaki przy mniejszych?

Przy średnich i dużych nakładach zdecydowanie bardziej opłacalny jest druk offsetowy. Przy małych nakładach lepiej będzie posłużyć się drukiem cyfrowym.

2. Jaką techniką najlepiej wydrukować instrukcje obsługi?

Przy instrukcjach obsługi można polegać na druku cyfrowym – jest to bardziej opłacalne przy niskich nakładach, a elastyczność tej techniki sprawia, że zamówienia można dostarczyć znacznie sprawniej.

3. Do jakich materiałów najlepiej stosować druk cyfrowy?

Instrukcje obsługi, plakaty, ulotki, książki – w tych zadaniach druk cyfrowy świetnie spełnia swoje zadanie. W drukarnia cyfrowa Elanders wykorzystuje się tę technikę do wydruku instrukcji obsługi w krótkich seriach.